Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zaapelował na Twitterze do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

„Tracimy dobrych przyjaciół, historia staje się narzędziem walki politycznej, rosną nastroje antysemickie. Nie może być na to zgody. Apeluję do PAD, by w imię polskiej racji stanu zawetował ust. o IPN. Jako b. szef MSZ proponuję debatę ekspercką, by wypracować rozsądne przepisy”, napisał Schetyna.

Apel szefa PO odnosi się do przyjętego 1 lutego przez Senat projektu nowelizacji ustawy o IPN, który zakłada, że publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez niemiecką III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne – będzie karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do trzech lat. Taka sama kara miałaby grozić za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Przepisy mają obowiązywać nie tylko obywateli polskich, ale również cudzoziemców.

Przyjęta bez poprawek przez Senat nowelizacja ustawy o IPN trafiła do prezydenta. Prezydent Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę