Sensacja archeologiczna w Izraelu! Odkryto zaginione biblijne miasto! (WIDEO)

„The Times of Israel” poinformował, że międzynarodowemu zespołowi archeologów udało się odnaleźć biblijne miasto Ziklag. Według Pisma Świętego to do niego właśnie uciekł przed Saulem król Dawid. Po pobycie w Ziklag Dawidowi udało się wstąpić na tron w Hebronie. Zgodnie ze Starym Testamentem Ziklag był też miejscem, do którego Żydzi wracali z Babilonu.

   

   

Poszukiwania Ziklagu trwały od wielu lat. Najnowsze prace archeologiczne były prowadzone na stanowisku w Khirbet a-Ra’i na obszarze tysiąca metrów kwadratowych. Wykonane badania metodą datowania węglem 14C pozwoliły ustalić, że jest to w rzeczywistości zaginiony Ziklag, który znajdował się pomiędzy Kirjat Gat i Lakisz.

Informując o odnalezieniu biblijnego miasta, przedstawiciele Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Izraelskiego Urzędu Starożytności stwierdzili, że odkryto ślady osady pochodzącej z około XI-XII wieku p.n.e., co zgadza się z biblijnym opisem Ziklagu. Ponadto pozostałości po mieście noszą ślady rozległego pożaru, który zniszczył ówczesne zabudowania.

W miejscu poszukiwań natrafiono na liczne artefakty kulturowe, w tym na odłamki ceramiki, kamienne i metalowe narzędzia. Zdaniem prof. Yosefa Garfinkela z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, fragmenty dzbanków i misek znalezione w Ziklagu są zdobione w sposób charakterystyczny dla epoki, w której żył król Dawid.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News