„The Times of Israel” poinformował, że międzynarodowemu zespołowi archeologów udało się odnaleźć biblijne miasto Ziklag. Według Pisma Świętego to do niego właśnie uciekł przed Saulem król Dawid. Po pobycie w Ziklag Dawidowi udało się wstąpić na tron w Hebronie. Zgodnie ze Starym Testamentem Ziklag był też miejscem, do którego Żydzi wracali z Babilonu.

Poszukiwania Ziklagu trwały od wielu lat. Najnowsze prace archeologiczne były prowadzone na stanowisku w Khirbet a-Ra’i na obszarze tysiąca metrów kwadratowych. Wykonane badania metodą datowania węglem 14C pozwoliły ustalić, że jest to w rzeczywistości zaginiony Ziklag, który znajdował się pomiędzy Kirjat Gat i Lakisz.

Informując o odnalezieniu biblijnego miasta, przedstawiciele Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Izraelskiego Urzędu Starożytności stwierdzili, że odkryto ślady osady pochodzącej z około XI-XII wieku p.n.e., co zgadza się z biblijnym opisem Ziklagu. Ponadto pozostałości po mieście noszą ślady rozległego pożaru, który zniszczył ówczesne zabudowania.

W miejscu poszukiwań natrafiono na liczne artefakty kulturowe, w tym na odłamki ceramiki, kamienne i metalowe narzędzia. Zdaniem prof. Yosefa Garfinkela z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, fragmenty dzbanków i misek znalezione w Ziklagu są zdobione w sposób charakterystyczny dla epoki, w której żył król Dawid.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę