Kolejna zagadka archeologiczna starożytnego Egiptu znalazła rozwiązanie. Po wielu latach prac naukowcom udało się rozwiązać tajemnicę „krzyczącej mumii”, którą znaleziono w 1881 roku w egipskim kompleksie grobowcowym w Deir El-Bahari na południe od Kairu.

Jak informuje brytyjski „The Independent”, zmumifikowane zwłoki, które spoczywały w kosztownym cedrowym sarkofagu, należą do księcia Pentewere, syna faraona Ramzesa III.

Zgodnie z przekazami historycznymi Pentewere miał być zamieszany w spisek, który został zawiązany w celu zabicia faraona. Ramzes III zmarł w wieku 60 lat i przez lata uważano, że nastąpiło to z przyczyn naturalnych. Dopiero wykonana w 2012 roku tomografia komputerowa wykazała, że przyczyną śmierci było poderżnięcie gardła. Dowodzi to, zdaniem badaczy starożytnego Egiptu, że zamach się powiódł.

Spiskowcy zostali schwytani i skazani za zdradę na śmierć przez powieszenie. Naukowcy badający szczątki „krzyczącej mumii” wskazują, że znajdujące się na jej szyi znaki potwierdzają te okoliczności śmierci.

Za ustaleniami badaczy przemawia też fakt, że Pentewere, w przeciwieństwie do innych członków rodziny królewskiej, po śmierci nie został zabalsamowany i zawinięty w delikatne płótno. Jego ciało pozostawiono do wyschnięcia i owinięto w owczą skórę.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę