Od piątku w gdańskim zoo można podziwiać niezwykle rzadkiego pingwina albinosa z gatunku pingwinów przylądkowych. Opiekunowie strzegą pisklaka jak skarbu, bo na ten niezwykle rzadki okaz czyha wiele zagrożeń, także ze strony pobratymców i drapieżników.

Unikatowy pingwin wykluł się z jaja w gdańskim ogrodzie zoologicznym 14 grudnia ubiegłego roku, ale dyrekcja zoo nie chciała informować o jego urodzinach zanim będzie pewne, że przeżyje. Teraz z dumą mówi o tym, że jeden z nielicznych całkowicie białych pingwinów jest mieszkańcem gdańskiego zoo.

Obecnie pisklak jest zdrowy, ale na razie pozostanie odseparowany od reszty stada. Przebywa jedynie z rodzicami, którzy się nim opiekują, oraz z dwoma starszymi najbardziej spokojnymi pingwinami. Takie środki ostrożności podjęto w obawie przed odrzuceniem pisklaka, a także agresją ze strony stada, ponieważ zdarzały się przypadki zabijania albinosów przez pobratymców.

– Na wolności przyszłość tego osobnika byłaby tragiczna. Jest, brzydko mówiąc, odmieńcem. Ten biały kolor rzuca się w oczy, więc byłby pierwszym celem ataku drapieżników – wyjaśnia Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo, i dodaje, że takie osobniki są poza tym bardziej narażone na choroby i stres. – Dlatego należy na niego chuchać i dmuchać – podkreśla Targowski.

Do udziału w piątkowej pierwszej prezentacji pingwina albinosa zachęcali mieszkańców miasta gdańscy urzędnicy. „Wprawdzie biały, ale nie kruk. Tak samo jednak rzadki. Mowa o pingwinie tońcu, który wykluł się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Nie jest to jednak kolejny biało-czarny przedstawiciel tego gatunku, bo….. nasz skarb ma nietypowe upierzenie, co czyni go jedynym tak wyjątkowym wśród pingwinów żyjących w ogrodach zoologicznych na świecie. W naturze takie narodziny się zdarzają, ale również niezwykle rzadko”, napisali samorządowcy.

„Jest to pingwin niezwykły, unikalny w skali światowej. Jego upierzenie jest śnieżnobiałe, a oczy ma różowe. Tak proszę Państwa, w Gdańsku urodził się pingwin albinos! I jest cudowny!”, skomentowała wyjątkowe wydarzenie na Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

https://www.facebook.com/A.Dulkiewicz/posts/1209849565851080


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę