Sensacyjne odkrycie w Egipcie! Odnaleziono grobowiec, którego szukano przez ponad 100 lat!

Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności, archeolodzy odkryli w pobliżu piramid na równinie Giza grobowiec, który powstał około 4400 lat temu. Jego ściany zdobią malowidła przedstawiającą kobietę o imieniu Hetpet, która była wpływową osobą na królewskim dworze w Egipcie.

   

Odnaleziony grobowiec został zbudowany w czasach piątej dynastii, jeszcze zanim powstały słynne piramidy w Gizie. Chalid El-Enany, minister starożytności, wyjaśnił, że pierwsze bloki grobowca zostały odsłonięte już w 1909 roku. Poszukiwanie budowli zajęło zatem aż 109 lat.

„Grobowiec zawiera bardzo charakterystyczne malowidła ścienne, w bardzo dobrym stanie, pokazujące Hetpet w różnych scenach łowieckich czy związanych z rybołówstwem, lub siedzącą przy wielkim stole ofiarnym, przyjmującą dary od swoich dzieci”, opisało zabytek Muzeum Starożytności w specjalnie wydanym komunikacie.

   

W grobowcu znajduje się też kapliczka z basenem do rytualnych oczyszczeń oraz miejscami na ustawienie kadzideł i darów ofiarnych. Bardzo możliwe, że znajdował się tam również posąg Hetpet, który nie przetrwał do naszych czasów. Nie została także odnaleziona mumia kobiety. Archeolodzy przypuszczają, że posąg i mumia zostały skradzione jeszcze w czasach starożytnych.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News