Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, mimo że nie uczestniczy czynnie w życiu politycznym w kraju, został nowym liderem rankingu zaufania społecznego przygotowanego przez pracownię IBRiS dla Onetu. Jednocześnie zwiększyła się nieufność społeczeństwa do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

W poprzednim, marcowym, badaniu Tusk zajmował trzecie miejsce i ufało mu wówczas 37,3 proc. badanych. Obecnie deklasuje rywali i jest to na pewno sygnał ostrzegawczy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Tuska pozytywnie ocenia 42,8 proc. respondentów, a prawie tyle samo, bo 42,7 proc., nie darzy byłego premiera zaufaniem.

Jednocześnie w oczach badanych tracą, wyprzedzający dotąd Tuska, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. Prezydent zajmuje drugie miejsce z poziomem zaufania 36,6 proc., podczas gdy w marcu osiągnął wynik 47,2 proc. opinii pozytywnych. Zwiększył się też odsetek osób, które negatywnie odnoszą się do głowy państwa, wynosi on obecnie aż 49,2 proc.

Premier Mateusz Morawiecki znalazł się na trzecim miejscu i jest pozytywnie odbierany przez 36,5 proc. badanych przez ośrodek. Jest to o 7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Szefowi rządu nie ufa 43,9 proc. Polaków.

Kolejne miejsca zajęli: Katarzyna Lubnauer i Władysław Kosiniak-Kamysz. Liderce Nowoczesnej ufa obecnie 33,4 proc., a nie ufa 35,8 proc. badanych. Przewodniczącemu PSL odpowiednio: 31,1 proc. i 35,4 proc.

Lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę zaufaniem darzy 18,1 proc, a nie ma do niego zaufania aż 61,8 proc. Paweł Kukiz budzi nieufność u 51,8 proc. badanych, a zaufanie u 21,8 proc.

Znacznie pogorszyły się notowania lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w obecnym rankingu osiągnął wynik 23,2 proc. zaufania, czyli o 9,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Identycznie jest z Beatą Szydło, którą negatywnie ocenia 61,6 proc. uczestników sondażu. Byłej premier w marcu ufało 36,5 proc. badanych, teraz jest to zaledwie 24,3 proc.

Największą nieufność uczestników sondażu wzbudza Antoni Macierewicz. Byłemu szefowi MON nie ufa 72,9 proc. respondentów, a przeciwnego zdania jest 15,8 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu jest Jarosław Kaczyński, którego nie darzy zaufaniem 64,3 proc. Polaków.

IBRiS przeprowadził badanie 4 kwietnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę