REKLAMA

pelargonia
fot. Pixabay

Pelargonie to piękna i kolorowa ozdoba każdego balkonu i tarasu. Bujne strużki kwiatów zachwycają wyglądem od początku lata aż do jesieni. Co zrobić, by rośliny te cieszyły oczy aż do przymrozków? Sięgnij po 1 produkt z apteki.

REKLAMA

1 trik i pelargonie będą kwitły, aż do późnej jesieni

Aby urzeczywistnić tę koncepcję, warto zastosować babciny patent. Musisz tylko zaopatrzyć się w 1 produkt apteczny – chodzi o jodynę. Dzięki niej, możesz stworzyć znakomity i efektywny suplement do pelargonii, który wesprze kwiaty i sprawi, że będą kwitły dłużej niż zwykle.

Jak przyrządzić domowy preparat z jodyny?

Jedną kroplę jodu dodaj do litra wody i podlej rośliny. Pamiętaj o właściwych proporcjach i nie zwiększaj mimowolnie dawek, bo mieszanka o większej mocy może uszkodzić korzenie pelargonii. Kluczowa jest również metoda podlewania – ekstrakt lej po wewnętrznych ściankach doniczki. Omijaj pędy, łodygi i liście, bo jodyna także może je zniszczyć. Roztwór aplikuj przez około 30 dni.

REKLAMA

Zastosowanie jodyny w ogrodzie

Jodyny możesz używać w ogrodzie nie tylko do pelargonii. Pomoże pozbyć się mączniaka, który zwykle atakuje porzeczki, pomidory czy ogórki. Warto zrobić specjalną esencję do oprysku. Łyżkę płynnego mydła, litr mleka, 9 litrów wody oraz mililitr jodyny połącz ze sobą i uzyskany odczynnik stosuj co 14 dni, aż objawy infekcji znikną.

Przy pomocy jodyny można także zwalczyć choroby grzybowe. Z tym problemem przeważnie zmagają się hodowcy pomidorów. Oprysk wykonaj z 10 litrów wody, litra odtłuszczonego mleka i 15 kropli jodyny. Środek aplikuj na warzywa 3 razy, w przerwach co 2 tygodnie po każdym zabiegu.

REKLAMA

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA