Francuzi nadal zbroją Rosję? W rosyjskim dronie znaleziono francuskie podzespoły
fot. Twitter

Nie od dziś wiadomo, że m.in. francuskie, niemieckie i włoskie koncerny zbrojeniowe dostarczały komponenty potrzebne do produkcji broni dla Federacji Rosyjskiej – już po embargu Unii Europejskiej na handel uzbrojeniem z Rosją. Na jaw wyszła jednak kolejna podejrzana kwestia. Ukraiński youtuber Pasza Kaszczuk opublikował film, na którym rozmontował przechwyconego rosyjskiego drona. Wewnątrz znalazł podzespoły produkcji francuskiej. Co ciekawe… dron został wyprodukowany w 2022 roku!

Po zajęciu Donbasu i aneksji Krymu w 2014 roku Unia Europejska nałożyła embargo na dostawy broni oraz podzespołów uzbrojenia do Federacji Rosyjskiej. Niektóre państwa nie przejmowały się jednak sankcjami i dalej handlowały z Rosją. Wśród państw, które dostarczały broń i komponenty Rosji były Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania oraz wspomniana Francja. Portal śledczy Disclose wskazywał, że wartość francuskiego sprzętu dla Rosji szacowana jest na 152 mln euro.

Dron z francuskimi podzespołami. Wyprodukowano go… w lutym 2022 roku

Ukraińscy żołnierze nie po raz pierwszy chwalą się przechwyceniem rosyjskich dronów. Tym razem jednak udało się przejąć nowoczesny bezzałogowiec Orlan-10 – w stanie niemal nienaruszonym. Pozwoliło to ukraińskiemu youtuberowi rozebrać urządzenia i sprawdzić, co kryje jego środek.

Paszcza Kaszczuk – wspomniany youtuber i twórca projektu infocar.ua – rozmontował dron i zwrócił uwagę na kilka szczegółów, które udało mu się dostrzec. Zwracał uwagę, m.in. na lepszy montaż bezzałogowca – w porównaniu do wcześniej przechwyconych „Orlanów”. Nowy wariant drona był wyposażony w kamerę termowizyjną oraz matrycę Lynred PICO640-046, produkowaną przez francuską firmę Lynred!

„Ma ona certyfikat zgodności z normami wojskowymi MIL883, co pozwala na pracę w zakresie temperatur od -40 do +85 stopni Celsjusza i jest objęta 10-letnią gwarancją” – opisuje serwis gagadget.com.

Matryca umożliwia wykrycie człowieka z odległości ok. 700 metrów, co ułatwia jego eliminację. W tym wypadku francuski podzespół ułatwia eliminację… ukraińskich żołnierzy.

Co w tym wszystkim najdziwniejsze – dron pochodzi w zasadzie prosto z fabryki. Został wyprodukowany w lutym 2022 roku – w pierwszym miesiącu wojny na Ukrainie.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę