Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała wysokiego urzędnika sekretariatu premiera Wołodymyra Hrojsmana. SBU zarzuca mu szpiegostwo na rzecz Rosji. Według ukraińskich mediów zatrzymanym jest Stanisław Jeżow, zastępca szefa protokołu gabinetu premiera, który towarzyszył szefowi rządu we wszystkich ważnych spotkaniach i był tłumaczem podczas rozmów z politykami zagranicznymi.

Z komunikatu wydanego przez SBU wynika, że do zatrzymania Jeżowa doszło w środę wieczorem w siedzibie rządu w Kijowie. Podczas trwającego śledztwa funkcjonariusze SBU ustalili, że Jeżow został zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne „podczas długotrwałej delegacji zagranicznej”.

Ukraińskie służby wywiadowcze poinformowały, że działalność szpiegowska Jeżowa polegała na gromadzeniu informacji o działalności struktur rządowych, a następnie przekazywaniu ich służbom rosyjskim drogą elektroniczną.

Również premier Hrojsman potwierdził fakt zatrzymania szpiega. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że dotychczasowy szef protokołu gabinetu premiera „pracował na rzecz interesów wrogiego państwa przez długi czas”.

Jeżow ma za sobą długoletnią karierę polityczną. Pracował w ambasadach Ukrainy w USA i Kanadzie oraz w administracji prezydenckiej. Z Hrojsmanem Jeżow rozpoczął współpracę w czasach, gdy ten był jeszcze przewodniczącym Rady Najwyższej, czyli parlamentu w Kijowie. W kwietniu 2016 roku, gdy Hrojsman został premierem, przeszedł z nim do rządu. Towarzyszył szefowi rady ministrów we wszystkich podróżach zagranicznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę