Dzieci pierwszokomunijne zakute kajdanami
fot. Pixabay

Nietypowy rytuał w czasie uroczystości z okazji Pierwszej Komunii Świętej wywołał burzę! Proboszcz parafii pod wezwaniem bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie, podczas jednej z mszy świętych w czasie Białego Tygodnia, zakuł dzieci w kajdany! Miał to być gest, symbolizujący zawierzenie dzieci pierwszokomunijnych Matce Boskiej. Nie wszystkim taka symbolika przypadła do gustu.

W niedzielę, 21 maja, dzieci pierwszokomunijne z parafii pod wezwanie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej przyjęły Pierwszą Komunię Świętą.

„To był piękny i radosny dzień w naszej parafialnej wspólnocie. Dziewięcioro uczniów klasy trzeciej przyjęło prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Dzień wcześniej podczas pierwszej spowiedzi, już odpowiedzialnie, na miarę swoich lat, wyznali szczerze winy. Był dziecięcy żal i obietnica poprawy” – pisze parafia we wpisie na swojej stronie internetowej, przytacza „Super Express”.

Wówczas nic kontrowersyjnego nie miało miejsca – uroczystość przebiegła bardzo dobrze. Nieciekawie zaczęło się robić podczas Białego Tygodnia we wspomnianej parafii. W czasie jednej z mszy świętych dzieci zostały symbolicznie zakute w kajdany przez lokalnego proboszcza. Kajdany były połączone ze sobą jednym łańcuchem, który łączył wszystkich skutych 9-latków. Parafia sama pochwaliła się dziwnym rytuałem, udostępniając zdjęcie skrępowanych dzieci na swoim fanpage’u na Facebooku.

„W środę 24 maja ksiądz proboszcz zawierzył dzieci pierwszokomunijne Matce Bożej. Jako dowód oddania się Maryi dzieci zostały symbolicznie ‘zakute w kajdany’” – brzmiał opis zdjęcia, wrzuconego do mediów społecznościowych.

Dzieci pierwszokomunijne skute kajdanami podczas mszy świętej! Internauci oburzeni

Fotografia bardzo szybko rozniosła się po sieci, wywołując niemałe oburzenie wśród internautów. Na parafię wylała się fala krytyki.

„Żadnemu z rodziców tych dzieci nie zapaliła się żadna lampka” – pytał jeden z internautów.

„Skandal to mało powiedziane” – oburzał się inny.

„Serio, nie wiem jak można postrzegać więź z Matką Bożą w kategoriach jakiegokolwiek zniewolenia” – stwierdził użytkownik mediów społecznościowych.

O sprawie jako pierwszy doniósł „Parenting.pl”. Dziennikarze portalu poprosili o komentarz ks. dr. Przemysława Szewczyka, prezbitra Archidiecezji Łódzkiej, prefekta Seminarium Duchownego w Łodzi. Kapłan stwierdził, że rytuał ten pochodzi ze starych czasów chrześcijańskich i nie jest już powszechnie praktykowany.

„Jest zbyt wyzywający i prowokacyjny” – stwierdził ks. Dr. Szewczyk. „Dziewczynki z fotografii są raczej przykute do siebie nawzajem, a nie symbolicznie do Maryi. Taka praktyka postępowania z dziećmi przystępującymi do Pierwszej Komunii Świętej nie jest powszechna w kościołach w Polsce” – dodał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę