Szkoła
Fot. Pixabay.com

Dzieci na stołówce w jednej ze szkół podstawowych w Krotoszynie otrzymały mus owocowy, w którym znajdowało się bardzo duże stężenie kofeiny. Rodzice byli oburzeni całą sytuacją, a dietetyczka przyznała, że doszło do pomyłki.

Do zdarzenia doszło przed kilkoma dniami na stołówce Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie w województwie wielkopolskim. Tego samego dnia jeden z rodziców zgłosił, że na opakowaniu musu znajduje się napis informujący o kofeinie w dawce 37,5 mg/100 g, a na odwrocie informacja, że produktu nie zaleca się podawać dzieciom i kobietom w ciąży.

W zgłoszeniu do placówki jeden z rodziców dodał również, że w najpopularniejszych napojach energetyzujących dla dorosłych dawka kofeiny wynosi około 32 mg na 100 ml napoju, a więc znacznie mniej.

Interwencję w tej sprawie podjął krotoszyński sanepid. – Intendentka szkolna wyjaśniła, że produkt kupiła po raz pierwszy. Przyznała, że nie zapoznała się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu, ponieważ towar stał obok innych, przeznaczonych dla dzieci – mówi Joanna Kobus-Marczak, rzecznik krotoszyńskiego sanepidu.

Dietetyk Anna Cichoń przyznała, że na szczęście jednorazowe podanie dzieciom nie mogłoby wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy. Poza lekkim pobudzeniem bezpośrednio po spożyciu, nie groziły im żadne konsekwencje zdrowotne.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę