Franciszek rozmawiał z Orbanem o pokoju na Ukrainie. Ukraina nie zgadza się na rozmowy pokojowe za kulisami
fot. Long Thiên | CC BY-SA 2.0

To, co powiedział papież Franciszek zszokowało Ukraińców! Głowa Kościoła Katolickiego w tajemniczych słowach zdradziła ostatnio, że trwa „misja w sprawie pokoju na Ukrainie”. Franciszek odwiedził w ostatnich dniach Węgry, gdzie rozmawiał m.in. z premierem Viktorem Orbanem. Papież dał do zrozumienia, iż tematem tych rozmów były negocjacje pokojowe i mediacja ws. wojny na Ukrainie. Na działania papieża odpowiadają Ukraińcy, którzy jasno zaznaczają, że Wołodymyr Zełeński nie wyraził zgody na żadne rozmowy pokojowe za kulisami.

Po wybuchu wojny na Ukrainie papież Franciszek stał się w pewnym sensie postacią kontrowersyjną. Jak przystało na głowę Kościoła Katolickiego – Franciszek mówi o pokoju i chce pokoju na Ukrainie. Zarzuca mu się jednak, że do tej pory nie potępił w sposób jasny agresora w tym konflikcie, czyli Federacji Rosyjskiej, która dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

W ostatnim czasie papież wybrał się z oficjalną wizytą na Węgry, gdzie przez kilka dni przebywał w stolicy kraju nad Dunajem – w Budapeszcie. Tam spotkał się z młodymi, ale również z ważnymi politykami, jak premier Viktor Orban. To właśnie okoliczności spotkania papieża z premierem Węgier najbardziej interesowały dziennikarzy. Zapytali Franciszka, czy tematem rozmowy były starania o zawarcie pokoju pomiędzy Ukrainą a Rosją. Wówczas papież zaznaczył, że zamierza zrobić wszystko co w jego mocy, aby doprowadzić do pokoju – podaje „Fakt”

Papież mówił o „tajnej misji pokojowej” w sprawie Ukrainy. Kijów odpowiada: Prezydent nie wyraził zgody na takie rozmowy

Później z jego ust padły tajemnicze słowa, które były cytowane przez media na całym świecie. Franciszek powiedział w kontekście wojny na Ukrainie, że „trwa misja, która jeszcze nie jest publicznie ogłoszona”.

„W czasie tych spotkań nie rozmawialiśmy tylko o Czerwonym Kapturku” – powiedział ironicznie papież, odpowiadając na pytanie, czy w rozmowach z Orbanem i metropolitą Budapesztu Hilarionem z Patriarchatu Moskiewskiego poruszono temat ewentualnych mediacji.

„Pokój zawsze buduje się otwierając kanały, a nie poprzez zamykanie” – zaznaczył Franciszek.

Według doniesień amerykańskiej stacji CNN, Kijów nic nie wie o jakiejś tajnej „misji pokojowej”. „Prezydent nie wyraził zgody na takie rozmowy w imieniu Ukrainy. Jeśli rozmowy się toczą to bez naszej wiedzy i bez naszego błogosławieństwa” – powiedział jeden z doradców prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, cytowany przez stację.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę