Co Polacy sądzą o Janie Pawle II? Ponad 70 proc. badanych uważa papieża za ważną postać
fot. Lowdown
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Co Polacy sądzą o Janie Pawle II? Jak się okazuje, nawet głośna afera, wynikająca z emisji reportażu „Franciszkańska 3” z cyklu „Bielmo” Marcina Gutowskiego z TVN24, nie wpłynęła znacząco na postrzeganie Karola Wojtyły przez Polaków. Za autorytet wciąż uważa go przytłaczająca większość z nich – wynika z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”.

W ostatnich dniach głośno było o Janie Pawle II za sprawą reportażu „Franciszkańska 3” w wykonaniu reportera TVN24 Marcina Gutowskiego. Zdania na temat głośnego materiały były – jak zwykle – podzielone. Niektórzy – wobec przedstawionych w reportażu dowodów – już wieszczyli, że z szyldów ulic zniknie przybrane imię papieża Polaka. Inni twierdzili, że w materiale padło mało konkretów na temat rzekomego zamieszania kard. Karola Wojtyły (później Jana Pawła II) w ukrywanie pedofilii w Kościele Katolickim, a dowody miały pochodzić z dokumentów służb PRL.

Czy reportaż „Franciszkańska 3” wpłynął na opinię Polaków o Janie Pawle II? Większość wciąż ceni papieża

Jak prezentuje się obecnie postrzeganie Jana Pawła II po emisji głośnego reportażu? Wszystko wskazuje na to, że gros Polaków nie skreśliła papieża, ale – wręcz przeciwnie – wciąż uważa go za autorytet!

Instytut Badań Pollster zapytał o opinię o Janie Pawle II w sondażu, zleconym przez „Super Express”. Zdaniem 70 proc. Polaków papież pozostaje bardzo ważną postacią.

„Znacząca większość nie zmieniła swoich poglądów. Ci, którzy wzywają do obalenia pomników Jana Pawła II wypychają się na margines, aniżeli mają szansę na zniszczenie dziedzictwa Jana Pawła II” – powiedział socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jarosław Flis, cytowany przez „SE”.

„Przypominam, że gdy pojawił się film ‘Tylko nie mów nikomu’ również część osób o antyklerykalnych poglądach sądziło, że to obali Kościół oraz PiS, a tak się przecież nie stało” – dodał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę