REKLAMA

Któremu politykowi Polacy zostawiliby dziecko, a któremu pożyczyli pieniądze. Sondaż
fot. Kalinka261015
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

To jeden z ostatnich sondaży przed ciszą wyborczą, która rozpocznie się już za kilka godzin. Według badani Estymatora dla portalu Dorzeczy.pl do Sejmu wejdzie pięć partii. Będą to PiS, KO, Konfederacja, Nowa Lewica i Trzecia Droga. Z uwagi na świeżość sondażu może okazać się, że jego wyniki odzwierciedlą się w wynikach wyborczych – o tym jednak przekonamy się w niedzielę. Tymczasem okazuje się, że pomimo tymczasowy perturbacji Konfederacja może stać się partią, która będzie rozdawać karty w nowym Sejmie. I to kosztem względnie małego poparcia.

REKLAMA

Według sondażu pracowni Estymator dla portalu Dorzeczy.pl w nowym Sejmie zobaczymy pięć partii. Do Sejmu nie dostaliby się, spośród ogólnopolskich komitetów, tylko Bezpartyjni Samorządowcy. W ławach poselskich zasiedliby natomiast reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi. Z badania wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniesie aż 63 proc. Spójrzmy na wyniki poparcia dla poszczególnych ugrupowań politycznych.

Badani najchętniej popierali PiS, na które głos zamierza oddać 36,7 proc. respondentów (-0,2 pkt proc.). Drugi wyborem Polaków jest KO, którą popiera 29,9 proc. badanych (-0,6 pkt proc.). Trzecią siłą – według badania – stałaby się Trzecia Droga, na którą zagłosować chce 10,1 proc. rozmówców Estymatora (+0,7 pkt proc.). Na czwartym miejscu znalazłaby się Konfederacja z poparciem 9,7 proc. badanych (+0,4 pkt proc). Na takie same poparcie może liczyć Nowa Lewica, którą również popiera 9,7 proc. respondentów (+0,4 pkt proc.). Do Sejmu nie dostaliby się Bezpartyjni Samorządowcy, na których głos chciałoby oddać jedynie 2,7 proc. badanych (-0,7 pkt proc.).

REKLAMA

Ostatni sondaż Estymatora przed wyborami parlamentarnymi. Nie będzie możliwe utworzenie rządu bez Konfederacji

Taki rozkład wyników sprawia, że aby mieć szerszy ogląd sytuacji w nowym Sejmie należy spojrzeć na podział mandatów poselskich. Po niedzielnej elekcji w niższej izbie parlamentu może dojść do sytuacji bezprecedensowej, w której żadna ze stron tzw. duopolu PO i PiS z koalicjantami nie zdobędzie władzy. Języczkiem u wagi stanie się Konfederacja, która nie identyfikuje się ani z „obozem opozycji”, ani ze Zjednoczoną Prawicą.

Mandaty na podstawie wyników sondażu prezentują się następująco:

Zjednoczona Prawica 202
Koalicja Obywatelska 153
Trzecia Droga 37
Konfederacja 35
Nowa Lewica 32
„Inni” – 1

REKLAMA

Blok opozycyjny bez Konfederacji – 222
Blok opozycyjny z Konfederacją – 257
PiS z Konfederacją – 237
Zwykła większość sejmowa – 231

Choć Konfederacja nie odniosłaby tak imponującego wyniku, jaki jeszcze niedawno obiecywały sondaże, prawicowa koalicja nadal może stać się głównym rozgrywającym w nowym Sejmie. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica tworzą jeden blok, który mógłby stworzyć nowy koalicyjny rząd w przypadku złego wyniku PiS-u. Powyższy sondaż wskazuje jednak, że opozycji zabrakłoby


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA