fot. Krystian Maj CC-BY-3.0-PL | Katarzyna Komarowska CC-BY-SA-4.0

W zaufaniu dla polityków nieco się pozmieniało, ale w gruncie rzeczy prawie wszystko pozostaje po staremu. Według sondażu IBRiS dla Onetu, najbardziej zaufanym politykiem w Polsce jest premier Mateusz Morawiecki. Mimo to jego wynik nie jest zachwycający. Część polityków, oprócz posiadania dużego grona zwolenników, posiada także sporą reprezentację osób nieufnych wobec nich.

Premier Mateusz Morawiecki cieszy się największym zaufaniem Polaków, tak wskazało 37,6 proc. respondentów styczniowego sondażu IBRiS dla Onetu. Na kolejnych miejscach są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (36,8 proc.) i prezydent Andrzej Duda (35,7 proc.). Największy wzrost zaufania odnotował poseł Konfederacji – Krzysztof Bosak – 21,7 (wzrost o 6,2 pkt proc.).

Na czwartym miejscu w rankingu znalazł się lider Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 32,9% badanych (-1,1 pkt. Proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się szef Polski 2050 Szymon Hołownia z zaufaniem na poziomie 30,6 proc. (-3,8 pkt. proc.), a za nim przewodniczący PO Donald Tusk, któremu ufa 29 proc. badanych (-3,7 pkt. proc.).

Do pierwszej dziesiątki załapał się też prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński z zaufaniem na poziomie 28,9 proc. (+2,4 pkt proc.). Najlepszą dziesiątkę zamykają marszałek Sejmu Elżbieta Witek – 26,5 proc. (+2,2 pkt. proc.) oraz jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń – 25,1 proc. (+1,1 pkt proc.).

Na dalszych miejscach:

Szef MAP Jacek Sasin

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – 23,2 proc. (+1,1 pkt proc.)

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak – 21,7 proc. (+6,2 pkt proc.)

Minister zdrowia Adam Niedzielski – 21,2 proc. (-2,8 pkt proc.)

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński – 18,6 proc. (+0,8 pkt proc.)

Paweł Kukiz – 18,1 proc. (-0,6 pkt proc.)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – 16,7 proc. (+0,4 pkt proc.)

Są też liderzy BRAKU ZAUFANIA

Jednocześnie, sprawdzając zaufanie wyborców do określonych polityków, sondażownia sprawdziła, komu Polacy ufają najmniej. Znalezienie się wśród topowych person, którym ufa część Polaków, nie wykluczała znalezienia się na liście tych, którym druga część obywateli ufa najmniej.

Najmniejszym zaufaniem cieszy się więc Zbigniew Ziobro (65,3 proc. wskazań), minister edukacji Przemysław Czarnek (62,1 proc.) oraz Jarosławo Kaczyński (61,6 proc.). Najwięcej negatywnych ocen przybyło w ostatnim miesiącu Robertowi Biedroniowi, któremu nie ufa teraz 50,5 proc. badanych, co w porównaniu do grudnia oznacza wzrost nieufności o 9,2 pkt. proc.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę