filtr pralki
fot. screen Youtube / eSpares

Brzydki zapach dochodzący z pralki nie jest zbyt przyjemny i zwykle stanowi spory problem. Dlaczego się pojawia? Powody mogą być różne. Na ogół jest to efekt pleśni, która rozwinęła się w środku pralki. Jeśli urządzenie nie będzie wietrzone i czyszczone z resztek środków czystości, to wtedy powstaje dogodne środowisko dla rozwoju jej zarodników. W związku z tym należałoby zainteresować się filtrem w pralce.

Sposób na wyczyszczenie filtra w pralce

Pralka często ma kontakt z wodą i silnymi środkami czyszczącymi. Spora wilgotność i resztki detergentów stanowią dla niej duże niebezpieczeństwo. Tworzy to doskonałe środowisko dla powstania pleśni i wad w urządzeniu. Niekiedy może to skutkować nawet jego uszkodzeniem. Zwłaszcza gdy zostaną w niej odrzynki materiałów. Aby temu zapobiec – i przy tym zaoszczędzić – należy po każdym praniu wietrzyć pralkę – i czyść skrytki na środki czyszczące.

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Pralkę najlepiej czyść raz w miesiącu. Wtedy dodaj do niej preparat odkamieniający. Aby zaoszczędzić, możesz umieścić w przegrodzie na proszek 1 szklankę kwasku cytrynowego, sody albo octu. Bez względu na to, po który środek sięgniesz, każdy z nich usuwa twardy osad i brud w środku pralki. Jeśli czujesz z pralki nieprzyjemny zapach – powinieneś pomyśleć, aby odświeżyć filtr. Zrobisz to w łatwy sposób.

Jak wyczyścić filtr?

Jeżeli nie chcesz własnoręcznie myć filtra, przygotuj sobie: ocet, stare ręczniki i śrubokręt. Filtr pralki jest zazwyczaj umiejscowiony pod jej klapą w niższym brzegu pralki. Przy pomocy śrubokrętu spróbuj ją podważyć, a następnie umieść na posadzce stare ręczniki. To kluczowe. Dlaczego? Ponieważ po jej otwarciu z urządzenia może wylać się woda. Wyciągnij filtr i opróżnij resztki. Wsadź go do ciepłej wody, dodaj sodę, trochę kwasku cytrynowego i ocet. Odstaw wszystko na pół godziny, a następnie osusz za pomocą ręcznika papierowego. Później – odłóż go na miejsce, starannie zakręć filtr i zamknij klapę.

Czytaj też: Ten produkt za 2 zł usuwa plamy po trawie z ubrań. Lepszy niż odplamiacze


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę