kwitnąca jabłoń
fot. Pixabay

Drzewka owocowe mocno przyciągają owady zapylające i zapewniają pokarm zarówno ludziom, jak i niektórym zwierzętom. Ponadto dekorują przydomowe ogrody. Należy jednak właściwie je pielęgnować i zabezpieczać przed szkodnikami. Poznaj przepis na niezawodny i tani oprysk na drzewka owocowe.

Jak przyrządzić domowy oprysk na drzewa owocowe?

Ten sposób na ochronę drzew owocowych przed szkodnikami chętnie wykorzystywały nasze babcie. Zrób oprysk na bazie szarego mydła. To genialna metoda na choroby grzybowe i odpędzenie wszelkiego robactwa.

W szarym mydle nie ma syntetycznych związków zapachowych ani barwników. To środek hipoalergiczny, więc nie zaszkodzi roślinom. Obecne w nim kwasy tłuszczowe mają właściwości grzybobójcze, przez co unieszkodliwiają zarodniki pleśni i grzybów. To także wróg niektórych owadów, m.in. mszyc, wełnowców, miseczników, tarczników. Oprysk z mydła nadaje się do ochrony m.in. drzew gruszy i jabłoni.

Przepis na oprysk z szarego mydła

Na 1 l wody przeznacz 10-20 g szarego mydła, a z 1 kostki (200 g) przygotujesz około 10-20 l oprysku. Najpierw rozpuść mydło w letniej wodzie. Włóż cały kawałek albo rozdrobnij go uprzednio na tarce, a wtedy prędzej się rozpuści. Uzyskaną mieszanką hojnie spryskaj owocowe drzewka. Zabieg najlepiej wykonać poza okresem wegetacji, ponieważ mydło może pogorszyć stan kwiatów.

Jak wzmocnić oprysk z szarego mydła?

O ile szkodniki już pustoszą Twoje drzewa, możesz zwiększyć moc oprysku. Wystarczy, że dodasz do niego czosnek. On także ma właściwości grzybobójcze i odpędza owady. Jeśli chcesz uzyskać taki środek, to 150 g czosnku zalej 5 łyżkami oleju (np. rzepakowym) i odstaw wszystko na 3-5 dni. Po tym czasie osącz olej i przełóż do oprysku z mydła (wg proporcji podanych wcześniej). Preparat dokładnie wymieszaj i skrop nim drzewka.

Czytaj też: Wymieszaj i rozpyl na róże. Mączniak i mszyce nie będą ich dręczyć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę