Koronawirus
Fot.ilustr. Wikimedia Commons/Mohammad Mohsenifar/CC-BY-4.0

Ustępujący rząd Czech Andreja Babisza ogłosił w czwartek wprowadzenie stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni. Decyzja została podjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.

Stan nadzwyczajny ma się wiązać z różnymi ograniczeniami. Najprawdopodobniej zostaną odwołane jarmarki świąteczne, imprezy masowe z udziałem więcej niż tysiąca osób, a także będą zamknięte w godzinach nocnych restauracje, bary i kluby.

Stan wyjątkowy w Czechach obowiązywał już wiosną 2020 roku przez 67 dni oraz od 5 października 2020 roku do 11 kwietnia 2021 roku przez 189 dni.

Wskaźnik zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Czechach wzrósł do 1 061 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni. Oznacza to, że w ciągu minionego tygodnia koronawirusem zakaził się jeden na 100 Czechów.

Jak podał czeski resort zdrowia w środę, w kraju liczącym około 10 mln mieszkańców potwierdzono aż 25 864 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę