REKLAMA

Fot.Facebook.com/kurowskamaria

Portal o2.pl poinformował w niedzielę, że posłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska została nominowana do tytułu Biologicznej Bzdury Roku 2021. Reprezentantka partii Zbigniewa Ziobry dokonała epokowego odkrycia, twierdząc, że stare drzewa nie produkują tlenu. Dlatego trzeba je wycinać.

REKLAMA

– Stare drzewa nie tylko nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla, ale wręcz jest proces odwrotny. Zatem po co mamy trzymać w ogromnych ilościach te stare drzewa – mówiła Kurowska podczas obrad sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Chciała w ten sposób przekonać obecnych na sali do wycinania starych drzew „jak pszenicę”. Przekonywała, że „wyciągają z atmosfery tlen”.

Teorie Kurowskiej jako pozbawione podstaw naukowych z łatwością obaliła dr .n rolniczych Joanna Gałązka. – Niezależnie od wieku, każde żywe drzewo posiadające zielone tkanki prowadzi fotosyntezę. W tym procesie niezbędny jest dwutlenek węgla. A jego produktem ubocznym jest tlen – powiedziała, cytowana przez portal totylkoteoria.pl.

REKLAMA

Posłanka Solidarnej Polski próbowała tłumaczyć swój pogląd wynikami najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”. Tyle tylko, że w tekście nie ma mowy o tym, że stare drzewa nie wytwarzają tlenu. Stwierdzono tylko, że w ich przypadku proces ten przebiega wolniej niż w przypadku młodych drzew.

REKLAMA