Storczyk rośnie jak szalony. Ta pasta go pobudziła

storczyk
fot. screen Youtube / Mẹo vặt cuộc sống

Storczyk to piękna dekoracja parapetu. Jego kwiaty i liście to największe atuty i chcemy, by zawsze wyglądały wspaniale. Specjalny preparat przyspieszy rozwój kwiatów i poprawi ogólną kondycję rośliny. Przygotujesz go samodzielnie ze składników, które bez problemu zamówisz przez Internet. Nie zniechęcaj się – i tak zaoszczędzisz. Za gotową odżywkę w sklepie ogrodniczym pewnie zapłacisz 2-3 razy więcej. Domowa opcja jest bardziej ekonomiczna. Storczyk urośnie błyskawicznie.

REKLAMA

Jak zrobić pastę Keiki? Oto niezbędne składniki

Do zrobienia pasty klonującej potrzebujesz cytokininy i lanoliny. Obie rzeczy możesz kupić przez Internet. Pierwszy ze składników jest hormonem stymulującym rozwój liści i pędów skrzydłowych. Zazwyczaj w sprzedaży dostępna jest postać sproszkowana tej substancji. Natomiast lanolina to emulgator o zwartej i klejącej konsystencji, pozyskiwany z wełny owczej. Jest bazą pasty, chroni orchidee przed ewentualnymi obtarciami i koi je.

Zaopatrz się w 0,1 g 6-BAP (cytokinina) i 10 dag lanoliny. Do tego będzie ci potrzebny moździerz, naczynie z gorącą wodą, łyżka oraz słoiczek z nakrętką. Podczas robienia specyfiku załóż maseczkę ochronną. Wdychanie 6-BAP może wywołać pieczenie skóry.

REKLAMA

Orchidea urośnie się jak szalona. Pasta cytokinowa działa jak doping

W naczyniu z ciepłą wodą umieść słoik – usytuuj go tak, aby płyn nie przelał się do jego wnętrza. Włóż do niego 100 g lanoliny, rozpuść i ostudź. Do zimnego już preparatu dodaj 6-BAP (możesz ją bardziej rozetrzeć w moździerzu) i mieszaj do roztopienia.

Pasta jest gotowa. Możesz ją zaaplikować orchidei już teraz albo przełożyć słoiczka z zakrętką. Przechowuj preparat zimnym miejscu bez dostępu promieni słonecznych. Ma dość długi termin ważności (do 3 lat). Pastę nakładaj na węzeł rośliny – jest on zlokalizowany na długości łodygi orchidei. Stamtąd wyrastają pędy boczne.

Przed aplikacją rozetnij węzeł za pomocą np. żyletki i smaruj domową pastą Keiki. Zabieg wykonuj na zdrowych storczykach, które intensywnie rosną. Dzięki temu dostaną zastrzyk hormonów roślinnych i ruszą z kwitnieniem.

REKLAMA

Udostępnij: