Student Plus! Kolejny BONUS od rządu! Tym razem tysiąc złotych co miesiąc dla studentów z małych miast

REKLAMA

Rząd z obawy przed wyludnianiem się niektórych regionów Polski, pracuje nad nową inicjatywą, która z założenia ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w małych miastach. Dzięki programowi Student Plus młodzi ludzie będą mogli dostawać atrakcyjne stypendia.

20 kwietnia wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów przedstawiła szczegóły sprawy: – Podczas Komitetu Społecznego Rady Ministrów rozmawialiśmy o potrzebach studentów. Poznaliśmy doświadczenia samorządowców, którzy wprowadzają nowatorski program zachęcający absolwentów do pozostania w mieście, w którym studiowali. To szczególnie interesująca inicjatywa w kontekście zagrożenia wyludnianiem się niektórych regionów Polski. Z kolei organizacje studenckie wskazały nam obszary, w których potrzebne są zmiany, by ułatwić młodym rodzicom studiowanie. To bardzo cenne spostrzeżenia, gdyż płyną ze środowiska, które te problemy zna najlepiej.

Według byłej premier Polski program Student Plus może „istotnie przyczynić się do rozwiązania jednego z istotnych problemów demograficznych Polski, tj. odpływu młodych ludzi z mniejszych miejscowości i tym samym wyludniania się niektórych regionów”.

REKLAMA

Leszno jest jednym z miast zainteresowanych tą inicjatywą, dlatego od października tego roku będzie tam już funkcjonował program Student Plus. Wiceprezydent tego miasta dr Piotr Jóźwiak  wytłumaczył działanie programu. Założenie było proste. Samorząd zafunduje stypendia – nawet po 1000 zł miesięcznie – studentom, którzy po ukończeniu studiów będą mieszkać i pracować w Lesznie. Pieniądze z programu przyznawane będą w trakcie trwania roku akademickiego. Nie jest istotny kierunek studiów, program dopuszcza zarówno studia dziennie, jak i niestacjonarne. O przyznaniu stypendium decydować będzie komisja, w skład której wejdą radni miasta oraz przedsiębiorcy.

Podziel się: