REKLAMA

Fot. Facebook.com/CzarnekPL

Wiedza z zakresu ekonomii bardzo poważnie kuleje w naszym kraju. Minister edukacji Przemysław Czarnek chce to zmienić. „Chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie” – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania w sprawie rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach.

REKLAMA

Spotkanie dotyczące rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach odbyło się w czwartek. Miało miejsce w gmachu siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wziął w nim udział obecnie urzędujący minister edukacji – Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji poinformował tam, że MEiN na początku roku szkolnego 2023/2024 planuje uruchomienie nowego przedmiotu.

Minister dostrzegł, że tak ważnej w życiu każdego człowieka dziedzinie, zajmuje się w szkole tak mało czasu. Chodzi oczywiście o ekonomię i finanse. Jak przeliczył Czarnek, jest to jedynie 2 dni lekcyjne w ciągu 12 lat nauki. Ekonomia zaś towarzyszy nam później przez całe dorosłe życie.

REKLAMA

„Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało” – ocenił.

Nowy przedmiot: Biznes i zarządzanie

Co prawda w polskich liceach już naucza się podstaw ekonomii. Przedmiot, który dostarcza uczniom wiedzę z tego zakresu to „Podstawy Przedsiębiorczości”.

REKLAMA

„[Zajęcia te, przyp. red.] Rzeczywiście służą naszym uczniom, naszej młodzieży i przygotowują do życia dorosłego, do podejmowania decyzji finansowych, do skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym, ale także firmami, które zakładają” – podkreślił.

Minister przyznał, że przynosi to wiele dobrego, ale wciąż brakuje młodym ludziom praktycznej wiedzy biznesowej oraz wiedzy w dziedzinie zarządzania.

REKLAMA

„Dlatego chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie” – poinformował.

REKLAMA