Szafran

Szafran to ewidentnie jedna z najdroższych i najszlachetniejszych przypraw świata. Jest pozyskiwany z kwiatu krokusa – Crocus sativus. Szafran ma piękny, jasnofioletowy kolor. Wewnątrz kwiatu krokusa znajduje się słupek posiadający trzy znamiona i to właśnie z nich uzyskuje się szafran.

Właściwości lecznicze i prozdrowotne szafranu znali już ludzie w czasach starożytnych. Był doskonałym środkiem przeciwbólowym oraz popularnym afrodyzjakiem. W medycynie ludowej szafranu używano jako środka wykrztuśnego, przeciwbólowego, pobudzającego i przeciwskurczowego. Dzięki temu wspomagał leczenie przeziębienia, ospy wietrznej, astmy i szkarlatyny.

Specjaliści badali ostatnio wpływ szafranu na leczenie depresji. Dowiedziono, że roślina może korzystnie oddziaływać na samopoczucie, ponieważ substancje w niej obecne zwiększają w organizmie poziom dwóch neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny. Są to tzw. hormony szczęścia. Oprócz tego, szafran ma właściwości przeciwbakteryjne, ogranicza rozwój wolnych rodników i ma działanie przeciwnowotworowe. Swoje działanie lecznicze zawdzięcza zawartości: żelaza, fosforu, potasu, witamin z grupy B, witaminy C i A, cynku, wapnia, goryczy: pikrokrocynie, olejków eterycznych (m.in. linazolu, cyneolu, geraniolu), safranalu, krocyny i kwasów tłuszczowych.

Zastosowanie szafranu

Przyprawa nadaje niepowtarzalny smak potrawom z ryżu, a także kawałkom kurczaka, warzywom (np. pomidorom), owocom morza. Można dodawać ją do deserów (np. baby wielkanocnej czy panna cotty). Jest też świetnym uzupełnieniem do zup rybnych i likierów, nadając im oryginalnego smaku i zapachu.

Ile kosztuje szafran?

Bez wątpienia szafran zajmuje czołowe miejsce na liście najdroższych przypraw świata. Na cenę wpływa w głównej mierze jego jakość, niemniej jednak za kilogram szafranu trzeba zapłacić około 30-40 tysięcy złotych i kwota może trochę przerażać. Całe szczęście przyprawa ta jest stosowana w nieznacznych ilościach. Przeważnie można ją kupić w małych pojedynczych paczkach, a gramatura jednej nie przekracza 1 grama. Opakowanie zawierające 0,1g nitek szafranu kosztuje około 6-7 złotych.

→ TUTAJ KUPISZ SZAFRAN!

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna