Szef WHO do producentów szczepionek: Trzeba pomóc biednym krajom

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus na piątkowym briefingu w Genewie zaapelował do producentów szczepionek o zrzeczenie się praw do patentów. Zdaniem szefa WHO umożliwiłoby to skuteczną pomoc krajom biednym w walce z pandemią koronawirusa.

   

Apel Ghebreyesusa ma związek z przyszłotygodniowym szczytem Światowej Organizacji Handlu (WTO), podczas którego ma być omawiany pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do narzędzi walki z COVID-19.

Szef WHO przedstawił również zamierzenia wspieranej przez jego organizację globalnej inicjatywy Covax, której zadaniem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans na dostęp do antidotum na koronawirusa. Docelowo ma to być 1,3 mld dawek szczepionki w 2021 roku. Zostaną one przekazane krajom ubogim i tym o średnich dochodach.

   

– Jednym z naszych głównych priorytetów jest obecnie zwiększenie zasięgu Covax, aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię COVID-19. Oznacza to pilne działania na rzecz zwiększenia produkcji –  stwierdził szef WHO, podkreślając, że pandemia koronawirusa oznacza masową traumę, nawet większą niż ta po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News