REKLAMA

W specjalnym liście, który w niedzielę będzie odczytywany w kościołach, ordynariusz diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja przeprosił za przestępstwa pedofilii, jakich dopuścili się księża z jego diecezji. Hierarcha ujawnił też, ilu nieletnich ci duchowni skrzywdzili.

„Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu”, napisał biskup Czaja.

REKLAMA

Hierarcha nie tylko wyraził skruchę, ale też poinformował, jaka jest skala pedofilii w zarządzanej przez niego diecezji. „Trzech z naszych kapłanów usłyszało już definitywny wyrok. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu. Wyrok czwartego nie jest jeszcze prawomocny”, ujawnił w liście.

Biskup Czaja dodał, że w ostatnim czasie pojawiły się kolejne doniesienia o możliwości dopuszczenia się przez jednego z księży z diecezji opolskiej czynów pedofilskich. „Sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa. Jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej”, wyjaśnił duchowny. Jednocześnie zaznaczył, że „ofiar jest niestety więcej”. „Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób”, poinformował ordynariusz diecezji opolskiej.

REKLAMA