Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), która odpowiada za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, odmówiła w środę zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. W jej ocenie obecnie jest za mało danych, że preparat skutecznie buduje odporność na zakażenie się Covid-19.

„Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki”, wyjaśnia w komunikacie prasowym powody swojej decyzji Swissmedic.

Jednocześnie agencja zaznacza, że „w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 roku, że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka związanego ze szczepionką”.

W Szwajcarii stosowane są obecnie szczepionki firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a szczepienia rozpoczęły się tam pod koniec grudnia 2020 roku.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę