mrówki
fot. Unsplash

Mrówki nie są mile widzianymi gośćmi w naszych mieszkaniach. Często tam wchodzą, bo szukają pokarmu, bezpiecznej kryjówki oraz ciepłego lokum, w którym wydadzą potomstwo. W dodatku przechadzają się po obranych przez siebie trasach. Zacznij je obserwować, a dowiesz się, jaką drogą osobniki wtargnęły do Twojego domu (przez szczeliny czy okno). Wtedy szybciej się ich pozbędziesz.

Jak wypędzić mrówki z domu?

Jeśli chcesz zwalczyć plagę mrówek w swoim domu, postaw na domowe sposoby – przynajmniej na początku nie używaj chemicznych środków. Mrówki nie znoszą pewnych aromatów. Szczególnie odstraszającym dla nich zapachem są goździki. Sięgnij po tę przyprawę i rozmieść ją w miejscach, gdzie najczęściej chodzą niechciane owady. Raz-dwa dostrzeżesz, że z dnia na dzień ich plaga wyraźnie się zmniejsza.

Równie dobrze sprawdzą się mielone goździki. Wystarczy, że rozrzucisz je przy drzwiach, na regałach, i na trasach przemarszu owadów. Te osobniki systematycznie pokonują drogę od swego gniazda do pożywienia. Gdy ją namierzysz, to dużo prościej dasz sobie z nimi radę.

Inną metodą na odpędzenie mrówek jest przyrządzenie profesjonalnego sprayu. Przyda Ci się pieprz ziarnisty. Zmiel go w młynku, a następnie zalej proszek 100 ml wody i wszystko porządnie zamieszaj. Preparat przelej do pojemnika z dozownikiem i spryskaj nim listwy przypodłogowe, ramy drzwi i okien, a także inne miejsca.

Jak zabezpieczyć dom przed mrówkami?

Przede wszystkim zadbaj o porządek i higienę w kuchni. Mrówki interesują się głównie jedzeniem, więc nie zostawiaj żywności na łatwo dostępnych miejscach (np. na stole). Poza tym czyść blaty, a po zjedzeniu posiłku, postaraj się od razu umyć naczynia. Jeśli przed długi czas będą leżeć w zlewie, to mrówki szybko do nich powędrują i zaczną ucztować.

Sprawdź, czy przypadkiem na posadzce nie znajdują się okruchy, bądź inne resztki produktów spożywczych. Za każdym razem gruntownie odkurzaj dywany i zamiataj podłogi. Nie zapomnij też o systematycznym wynoszeniu śmieci.

Czytaj też: Kret nie wygra w starciu z tą metodą. Jest darmowa i zawsze działa


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę