surfinie
fot. Pxhere

Są piękne i barwne, więc zazwyczaj dekorują nasze ogrody. Mowa oczywiście o surfiniach, które nadają też szyku wielu balkonom, a do tego świetnie przystrajają otoczenie. Zdradzamy przepis na naturalny nawóz do tych roślin. Po zaaplikowaniu rozrosną się jak szalone, a swymi okazałymi kwiatami będą budzić zachwyt przechodniów.

Uniwersalne liście laurowe

Uważasz, że miejsce liści laurowych jest wyłącznie w kuchni? Okazuje się, że słynna przyprawa ma także zastosowanie w ogrodnictwie. Stworzysz z niej odżywkę do surfinii. Dzięki niej twój balkon wprost utonie w kwiatach.

Pielęgnacja surfinii

Gatunek ten może kwitnąć aż do listopada. Roślinę można sadzić w wiszących koszach, skrzynkach balkonowych czy doniczkach. Tak można zaaranżować kwiaty w przestrzeni ogródka i balkonu. A co lubią surfinie?
-optymalne nawożenie;
-słoneczne stanowiska;
-codzienne podlewanie latem;
-glebę przepuszczalną i żyzną;
-ciągłe obrywanie uschniętych kwiatostanów.

Przed posadzeniem surfinii na dnie doniczek warto rozłożyć drenaż, który zabezpieczy korzenie przed kumulowaniem się wody w pojemniku.

Jak zrobić odżywkę do surfinii?

Prezentujemy dwa przepisy na nawozy – do obu przydadzą się liście laurowe. Sam zdecyduj, która receptura bardziej Ci odpowiada.

Przepis 1
Do słoika wlej pół litra wody i wrzuć kilka liści laurowych (całych lub mielonych). Wszystko wymieszaj, a potem odstaw. Po upływie kilku minut zobaczysz, że odżywka zmieniła barwę na ciemną. Możesz przecedzić specyfik. Surfinie podlewaj raz na 14 dni.

Przepis 2.
Do garnka wlej 1 litr wody, dodaj łyżkę sproszkowanych liści laurowych i całość wymieszaj. Używaj roztworu do podlewania kwiatów. Możesz go przetrzymywać maksymalnie przez miesiąc w chłodziarce. To wielozadaniowy nawóz, który możesz także aplikować begonii, orchidei, kaktusowi, a także wielu innym roślinom hodowanym w doniczkach.

Czytaj też: Czosnek urośnie duży jak pięść. Wystarczy wykonać 1 zabieg


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!