Ta szczepionka jest najlepsza. Skuteczność Pfizera wcale nie najwyższa

Fot. ilustr./Pexels.com/Gustavo Fring

Jak wykazały najnowsze badania, spośród trzech zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirusowi w USA najbardziej skuteczna jest ta produkowana przez firmę Moderna.

REKLAMA

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) bazowały na ogólnokrajowym badaniu z udziałem ponad 3600 dorosłych osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 między marcem a sierpniem. Rezultaty analizy wykazały, że Moderna była skuteczna w 93 proc., szczepionka firmy Pfizer zapewniała 88 proc. ochronę przed hospitalizacją, a Johnson & Johnson jedynie 71 proc.

Specjaliści podkreślają jednak, że chociaż dane sugerują pewne różnice w poziomie skuteczności szczepionek, to wszystkie preparaty zatwierdzone w Stanach Zjednoczonych zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19.

„Badacze odkryli, że największa różnica między szczepionką wykonaną przez Modernę a szczepionką firmy Pfizer/BioNtech była spowodowana spadkiem odporności notowanym po około czterech miesiącach po drugiej dawce szczepionki firmy Pfizer”, donosi CNN.

REKLAMA

Podziel się: