Tajny przekaz w nowej czołówce TVP Info! Zakodowali to alfabetem Morse’a

Tajny przekaz podprogowy w nowym TVP Info. Zakodowano go alfabetem Morse'a
fot. Piotr Drabik
Creative Commons Attribution 2.0

Po kilku dniach przerwy na niektórych kanałach TVP wznowiono nadawanie. Widzowie mogli zobaczyć wiele zmian – nie tylko personalnych. Zmieniły się czołówki programów informacyjnych, a nawet wystrój studiów. Co bardziej spostrzegawczy widzowie wychwycili nawet… tajną wiadomość, ukrytą w czołówce TVP Info. Została zakodowana alfabetem Morse’a.

REKLAMA

W grudniu TVP Info nagle przestało nadawać programy, które do tej pory mogliśmy zobaczyć tam na co dzień. Miało to związek ze zmianą władz w mediach publicznych – Telewizji Polskiej, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej. Po kilkudniowej przerwie główny kanał informacyjny telewizji publicznej wrócił jednak do nadawania.

W całkiem nowym wydaniu TVP Info widzowie zobaczyli nowe twarze – wymieniony skład dziennikarzy, prowadzących i reporterów. Zmianom ulegały nawet takie detale, jak wystrój studio oraz czołówka.

REKLAMA

Podobnie było w drugiej połowie grudnia z „Wiadomościami” na TVP1. Program zniknął z anteny i został zastąpiony nowym programem informacyjnym o roboczej nazwie „19:30”. Tutaj również zmienił się prezenter, wystrój oraz czołówka.

Przekaz podprogowy w czołówce TVP Info! Internauta odczytał „tajną wiadomość” w alfabecie Morse’a

W intro programu TVP Info jeden z użytkowników Twittera dopatrzył się dziwnego zjawisko. Jak twierdzi – w czołówce kanału informacyjnego zawarto ukryty przekaz podprogowy, zakodowany alfabetem Morse’a.

REKLAMA

„Ludzie… co ja żem odkrył właśnie. Zastanawialiście się może kiedyś przez ostatnie dni, co mogą oznaczać te piknięcia w czołówce serwisu #TVPInfo? Okazuje się, że to taka drobna wiadomość w Morsie” – pisze użytkownik portalu X.

O co dokładnie chodzi? W czołówce słychać dźwięki, odczytane przez autora postu jako kreska, trzy kropki i kreska oraz kropka, dwie kreski i kropka. W alfabecie Morse’a to trzy litery – TVP.

Mało prawdopodobne, żeby zawarcie takiego kodu w czołówce było czystym przypadkiem. Może to być raczej wizja artystyczna twórcy czołówki. Tak czy inaczej – „tajny” przekaz „nowego TVP” niestety nie był tak ciekawy, jak mogłoby się wydawać.