czyszczenie ubrania zamszowego
fot. screen Youtube / The Suave Entrepreneur

Zamsz to wyjątkowa tkanina, która wygląda bardzo ładnie, dopóki się nie pobrudzi. Wówczas zaczynają się problemy. Na ratunek przychodzą wtedy poniższe wskazówki. Dzięki odpowiedniej wiedzy usunięcie plam z zamszu będzie dla Ciebie błahostką.

Zajmiemy się głównie meblami z zamszu, ale sposoby te można wykorzystać również do odzieży.

Zamsz – co to za materiał?

Zamsz dzielimy na dwa rodzaje – naturalny i syntetyczny. Naturalny z każdej strony wygląda jednakowo, a ten drugi przeważnie tylko z jednej strony wygląda jak zamsz. Oba rodzaje nie są zbyt wytrzymałe i łatwo się brudzą. Delikatny sztuczny zamsz można prać w pralce. Z kolei naturalnego materiału do urządzenia nigdy nie wolno wkładać.

Tak bezpiecznie wyczyścisz zamsz

Pianka czyszcząca
W przypadku niedużych i średnich zabrudzeń sprawdzi się znakomicie. Produkt ten bowiem wsiąka w poplamioną warstwę rozbijając zanieczyszczenia obecne na tkaninie. Nanieś niezbyt dużą ilość pianki na plamę i zostaw ją na parę minut. Potem przetrzyj zabrudzoną powierzchnię miękką szmatką.

Szczoteczka do zębów
Można usunąć nią małe plamy i wyczyścić materiał na sucho. Nie należy używać wtedy wody i innych preparatów Trzeba zwyczajnie wyszczotkować zabrudzenie. W zależności od rodzaju plamy i od tego, czy jest dostatecznie słaba, może zejść albo nie. To najmniej inwazyjna metoda.

Mleko z sodą oczyszczoną
To niezawodna mieszanka, która bardzo dobrze radzi sobie z plamami na zamszu. Na początku połącz z sobą szklankę mleka i łyżeczkę sody, a potem zamocz w tym specyfiku szmatkę i przystaw ją do zabrudzenia na kilka chwil (nie powinieneś szorować nią plamy). Później przetrzyj poplamiony obszar suchą ściereczką.

Tłuste plamy
Na ogół trudno jest się ich pozbyć, ale spróbuj posypać je skrobią, bądź talkiem. Tak potraktowane zabrudzenie pozostaw na kilka godzin, a po tym czasie strzep skrobię/talk i jeśli będzie jeszcze taka konieczność, użyj któregoś z wcześniej wymienionych sposobów.

Zobacz także: Wetrzyj to w odzież. Plama z podkładu zniknie w mig


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę