Koronawirus
Zdj. ilustr./Pixabay.com

Nowy wariant koronawirusa Omikron wciąż pozostaje zagadką. Nowy wariant koronawirusa charakteryzuje się wysoką zakaźnością i rozprzestrzenia się nawet dwa lub trzy razy szybciej niż Delta, która uważana była za najszybciej zakażający szczep SARS-CoV-2.

Jednocześnie Omikron wydaje się być mniej zjadliwy od poprzednich mutacji i zwykle wywołuje łagodne objawy.

Najnowsze informacje na temat objawów Omikronu przedstawił brytyjski doradca ds. COVID-19 prof. John Bell z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Specjalista zwrócił uwagę, że z danych pochodzących z Republiki Południowej Afryki (w RPA nowy wariant jest już dominującym szczepem wykrywanym w badanych próbkach) wynika, iż Omikron zachowuje się inaczej niż dotychczasowe warianty. Pacjenci przedstawiają zestaw charakterystycznych symptomów, które w przypadku mutacji Alfa i Delta nie były ani częstsze, ani szczególnie nasilone.

– Wygląda na to, że objawy Omikronu to przede wszystkim zatkany nos, ból gardła i bóle mięśni, zlokalizowane w szczególności wokół pleców. To bardzo charakterystyczne i nikt nie wie, dlaczego tak jest. Poza tym pacjenci skarżą się na dolegliwości jelitowe – powiedział prof. Bell.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę