Najnowsze badanie Kantar Public dla „Faktu” potwierdziło, podobnie jak wiele innych sondaży z ostatnich tygodni, spadkową tendencję poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednak po raz pierwszy okazuje się, że gdyby w wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystawiły wspólne listy, to wygrałyby z partią Jarosława Kaczyńskiego.

Z sondażu przeprowadzonego w dniach 9–10 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo (CATI) wynika, że koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej mogłaby liczyć w wyborach na 32 proc. poparcia. Na Prawo i Sprawiedliwości zadeklarowało oddanie głosu 29 proc. ankietowanych.

Podobne badanie Kantar Public przeprowadziło 20 marca, a więc tuż przed oświadczeniem przez wicepremier Beatę Szydło, że „nagrody ministrom się należały” oraz jeszcze przed ujawnieniem przez media horrendalnych wydatków na podróże senator PiS Anny Marii Anders. Wtedy PiS prowadziło z wynikiem 34 proc., a koalicja PO i Nowoczesnej mogła liczyć na 27 proc. głosów. Obecne wyniki pokazują, że partii rządzącej w krótkim czasie zmalało poparcie o 5 punktów procentowych, a opozycji o tyle samo wzrosło.

Platforma Obywatelska z Nowoczesną jeszcze lepiej wypadają w grupie tych respondentów, którzy są zdecydowani, by wziąć udział w wyborach. Jest to 45 procent badanych i wśród nich wynik Zjednoczonej Opozycji wynosi 37 proc., a przewaga nad PiS zwiększa się do 6 punktów procentowych.

Co ciekawe, koalicja PO i Nowoczesnej otrzymałaby najwięcej głosów w grupie wiekowej 18–24 lata. Wśród najmłodszych wyborców opozycja zajmuje pierwsze miejsce, drugie ruch Kukiz’15, a PiS dopiero trzecie.

Z sondażu Kantar Public dla „Faktu” wynika ponadto, że poza Zjednoczoną Opozycją i PiS w Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwa ugrupowania: Kukiz’15, na który oddanie głosu deklaruje 10 proc. wyborców, oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 7 proc. Do Sejmu nie weszłoby Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zamierza głosować jedynie 3 proc. ankietowanych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę