Od 24 maja na Litwie rząd wprowadza covidowy Paszport Możliwości, który ma pozwolić na częściowy powrót do normalności w czasie pandemii.

Szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte zapewniła, że litewski Paszport Możliwości nie będzie kolidował z przygotowywanym przez UE dla zaszczepionych osób Zielonym Certyfikatem Cyfrowym, ale ma być z nim zintegrowany.

– Głównym celem europejskiego certyfikatu jest umożliwienie podróżowania między krajami. Paszport Możliwości jest regulacją wewnętrzną, oferującą większe możliwości osobom posiadającym odporność na koronawirusa bądź negatywny wynik testu – wyjaśniła premier Szimonyte.

Na Paszport Możliwości będzie się składał system elektroniczny generujący kod QR, który przy skanowaniu zweryfikuje, czy dana osoba może korzystać ze złagodzonych obostrzeń w ramach obowiązującej w kraju kwarantanny.

Z Paszportu Możliwości będą mogły korzystać osoby, które już przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy oraz ci, którzy nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną aktywnością, ograniczoną przez ogólnokrajową kwarantannę, będą mieli negatywny wynik testu. Prawo do uzyskania covidowego paszportu będą miały też dzieci do 16 lat.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę