Zdj. ilustr./Pixabay.com

Pojawiły się niepokojące sygnały, że w woj. podlaskim, gdzie połowa mieszkańców jest niezaszczepiona, może odrodzić się pandemia COVID-19. Wskaźnik R, opisujący zdolność wirusa do rozprzestrzeniania się w społeczeństwie, skoczył tam do wartości powyżej 1. Dotychczas zapowiadało to nowe wzrosty zakażeń. Jeśli R wynosi poniżej 1, epidemia wygasa, jeśli powyżej, zapowiada się jej nawrót.

– Województwo podlaskie jest pierwszym regionem, dla którego wskaźnik R wyniósł ostatnio 1,4. Wzrost powyżej jedności zaczął się 8 lipca – informuje Adam Gapiński, jeden z niezależnych analityków danych o epidemii.

Gapiński nie jest epidemiologiem, ale zapewnia, że wskaźnik R wylicza zgodnie z naukową metodologią. Analityk swoje obliczenia dotyczące wskaźnika R publikuje niemal od początku epidemii koronawirusa w Polsce.

W lutym tego roku, posługując się wyliczeniami o wskaźniku R, Adam Gapiński przestrzegał przed nadejściem trzeciej fali epidemii.

– Przy małej liczbie zachorowań, jak teraz, takie skoki wskaźnika R mogą się zdarzać. Jeśli to przemieni się w stały trend, będzie to sygnałem do niepokoju – wyjaśnia Gapiński.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę