hortensje ogrodowe
fot. Pixabay

Hortensje to piękne krzewy, które w ogrodzie tworzą wyjątkowy nastrój. Jeśli chcesz, żeby bujnie kwitły, powinieneś właściwie je pielęgnować. Zdradzamy przepis na najlepszy nawóz do hortensji. W jego składzie znajduje się zaskakujący produkt.

Uprawa hortensji

Hortensja to śliczna roślina, więc to naturalne, że mnóstwo ludzi hoduje ją w swoim ogródku. Jednak ogrodnicy amatorzy mogą popełniać kluczowe błędy, które niekorzystnie wpływają na wzrost roślin. Najważniejsze jest odpowiednio dobrane podłoże – hortensja preferuje glebę o kwaśnym odczynie pH. W innym wypadku przestanie przyswajać substancje odżywcze, nawet jeśli będzie nawożona. Wtedy błyskawicznie opadnie z sił. Jej stan pogorszy się także z powodu złego przycinania. U dwuletnich krzewów należy ścinać wyłącznie przekwitłe pędy o 1/3 ich długości (pąk wierzchołkowy trzeba zostawić). Dzięki takiej metodzie przycinania roślina lepiej zawiąże nowe pędy. Twoje hortensje mogą być jeszcze piękniejsze – wystarczy, że podasz im organiczny środek. Odżywi on hortensje i zmobilizuje je do rozwoju.

Przepis na naturalny nawóz do hortensji

Naturalny nawóz do hortensji zrobisz z zaledwie dwóch składników – wody i tytoniu. Tytoń z dwóch papierosów przełóż do naczynia, następnie zalej go 300 ml wody i odstaw na dobę. Po upływie wyznaczonego czasu mieszanka nadaje się już do użytku. Jednak wcześniej cały specyfik przecedź i rozcieńcz w litrze wody. Dzięki temu otrzymasz odżywkę, którą będziesz mógł podlewać krzewy. Nawóz jest zasobny w azot, który pobudza wzrost roślin, a także kwitnienie. Zastosuj tę odżywkę, a już nigdy nie sięgniesz po sklepowe preparaty.

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę