Na zlecenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej pracownia IBRiS przeprowadziła sondaż dotyczący poparcia dla poszczególnych partii w zbliżających się wyborach samorządowych. Wzięło w nim udział po 1000 osób w każdym z województw, co daje 16 000 osób w skali całego kraju. Autorzy badania, by uczynić wyniki bardziej wiarygodnymi, podali w pytaniach nazwiska przewidywanych liderów list w poszczególnych regionach.

Co prawda badanie przeprowadzono w kwietniu, a więc jeszcze przed protestami przeciwko zmianom w systemie sądownictwa, w tym w Sądzie Najwyższym, jak również przed zawiązywaniem przez opozycję kolejnych lokalnych koalicji wyborczych, ale dopiero teraz jego wyniki portalowi OKO.press udostępnił przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

Rezultaty badania muszą zaniepokoić opozycję. Wynika z nich jednoznacznie, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby w 12 z 16 sejmików wojewódzkich. Dla porównania, w 2010 roku PiS wygrało tylko w województwach lubelskim i podkarpackim, Platforma Obywatelska aż w 13 województwach, a PSL – w świętokrzyskim. W 2014 roku PiS wygrało wybory do sejmików już w pięciu województwach, PO – w siedmiu, PSL – w czterech.

Partia Jarosława Kaczyńskiego w skali kraju uzyskałaby średnio 34 proc. poparcia. Najwięcej głosów zdobyłaby w województwach: podkarpackim – aż 44 proc., małopolskim, mazowieckim, podlaskim (we wszystkich po 38 proc.), oraz w województwie łódzkim, gdzie kandydaci PiS zgarnęliby 35 proc. głosów.

Co więcej, PiS wygrałoby również w tych regionach, w których poprzednio zwyciężyło PSL lub PO. Chodzi o województwa: świętokrzyskie (42 proc. poparcia dla PiS), lubelskie (39 proc.), wielkopolskie (34 proc.), śląskie (33 proc.), warmińsko-mazurskie (31 proc.), kujawsko-pomorskie (30 proc.) i zachodniopomorskie (28 proc.).

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zajęła w badaniu IBRiS drugie miejsce ze średnim wynikiem 26 proc., wygrywając w województwach: pomorskim (36 proc. poparcia), dolnośląskim (35 proc.), lubuskim (31 proc.) i opolskim (29 proc.) Następne pozycje w rankingu wyborczym zajęły: Polskie Stronnictwo Ludowe z 12 proc. poparcia i Sojusz Lewicy Demokratycznej, któremu zaufało 10 proc. głosujących.

Z sondażu wynika, że jedyną szansą opozycji na wygranie z PiS jest zawiązanie wielkiej koalicji, obejmującej PO, Nowoczesną, SLD i PSL. Zsumowanie sondażowych wyników tych partii daje im przewagę nad PiS aż w 15 województwach, z wyjątkiem Podkarpacia.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!