„Polska demokracja jest zagrożona – trwają: upolitycznienie służb bezpieczeństwa, przekształcanie państwowych mediów w organy propagandowe oraz naciski na niezależnych dziennikarzy i społeczeństwo obywatelskie”, pisze amerykański dziennik „The Washington Post”. Gazeta ocenia, że jest to jawny zwrot ku autorytaryzmowi i apeluje do Donalda Trumpa o wycofanie poparcia dla polskiego rządu.

W opinii dziennikarzy „The Washington Post”, rząd i prezydent w Polsce odwracają się od wartości demokratycznych, a swoimi decyzjami zbliżają się do ustroju, w którym władza skupiona jest w rękach przywódcy i jego najbliższego środowiska. Jednocześnie, jak podkreślają, tłumiona jest działalność opozycyjna i protesty niezadowolonego społeczeństwa.

Autorzy artykułu poświęconego sytuacji w Polsce stwierdzają, że nie jest ona odosobniona i zestawiają ją z tym, co dzieje się w innych państwach w Europie Środkowej.

„Żądni władzy przywódcy na Węgrzech, w Polsce i Rumunii starają się zdemontować dotychczasowy ład, w celu uzyskania kontroli nad sądownictwem. Chcą uciszyć niezależne media i cynicznie pobudzić nacjonalistyczne namiętności wobec obcych, także w tym wypadku, wobec Unii Europejskiej”, zaznacza amerykański dziennik.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę