Przyrządzając mięso, zwykle musimy je rozbić za pomocą tłuczka. Jak zrobić to prawidłowo? Choć wydaje się to banalne, to użycie niewłaściwej strony przyrządu może skutkować otrzymaniem kotleta o bardzo poszarpanej strukturze. Sprawdź, jak temu zapobiec i poprawnie przygotować mięsne dania.
Jak prawidłowo używać tłuczka do mięsa?
Kuchenny tłuczek może mieć różne kształty: okrągły, owalny czy kwadratowy. Ważniejszą rzeczą nie jest jednak bryła, lecz struktura po jej obydwu stronach. Z reguły przyrząd ma 2 odmienne „zakończenia”. Jedna ze stron zazwyczaj ma strukturę kratki, natomiast druga często jest całkowicie gładka albo lekko prążkowana. Każda wersja ma trochę inne zastosowanie, warto wiedzieć, której używać, aby uzyskać idealne kotlety. Nie należy rozbijać delikatnych rodzajów mięsa (np. polędwiczek drobiowych) częścią, na której znajduje się kratka, gdyż ta strona przeznaczona jest do zmiękczania mięsa.
Gdy użyjemy jej do delikatnych gatunków, otrzymamy mocno poszarpaną potrawę, która może wręcz rozpadać się w trakcie smażenia. Mnogą fakturę tłuczka należy wykorzystywać wyłącznie do twardego mięsa wieprzowego (np. schabu). Część gładką bądź lekko paskowaną można stosować do rozbicia włókien (np. w wołowinie). Nadaje się też do wyrobów delikatnych, tj. kurczak.
O czym jeszcze pamiętać rozbijając mięso tłuczkiem?
Równie ważna, jak odpowiednie przyrządzenie mięsa, jest higiena. Pamiętajmy, aby po użyciu tłuczek dokładnie umyć. Zwykłe opłukanie, nawet w wodzie odrobiną płynu do naczyń może nie wystarczyć. Na powierzchni surowych wyrobów mięsnych bakterie i inne patogeny mają dogodne warunki do rozwoju. Mimo że zostają zniszczone w czasie obróbki cieplnej, to mogą pozostać na tłuczku. Warto więc zaopatrzyć się w akcesorium metalowe. Tłuczek z drewna trudniej jest doczyścić, ten rodzaj materiału nie jest też zbyt odporny na działanie wysokiej temperatury.