mężczyzna w krawacie
fot. screen Youtube / Gentleman’s Gazette

Krawat to nieodłączny element męskiej garderoby. Panowie przeważnie zakładają go na formalne uroczystości. W trakcie odświętnej kolacji czy innej imprezy może łatwo ulec zbrudzeniu. Jak bezpiecznie doczyścić krawat? Zdradzamy sposób, dzięki któremu zachowa swój elegancki wygląd, a materiał nie zostanie uszkodzony nawet w najmniejszym stopniu.

Jak umyć krawat? Oto najlepszy sposób

Krawat jest zazwyczaj wykonany z delikatnej tkaniny, więc należy zachować ostrożność w trakcie czyszczenia. Nigdy nie należy stosować do tego celu silnych środków czystości, które mogłyby zniszczyć surowiec. Lepiej też nie prać krawata w pralce, tylko myć go ręcznie. W przeciwnym razie może ulec deformacji, a tego na pewno byś nie chciał.

Materiał warto namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła. Aczkolwiek to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nieznacznych plam. A co, jeśli na tym elemencie garderoby znajduje się tłusty ślad? W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po talk lub mąkę ziemniaczaną. Jeżeli namoczysz krawat, to nigdy nie wyciskaj go z wody! Tkanina jest podatna na zagniecenia, więc po kąpieli pozwól jej samoczynnie wyschnąć.

Jak szybko wysuszyć krawat?

Znasz już sposoby na czyszczenie krawata. A czy zastanawiałeś się, jak go błyskawicznie wysuszyć? Ten patent przyda się zwłaszcza wtedy gdy wybierasz się na spotkanie i musisz go wkrótce założyć. Na to, aż krawat sam wyschnie, trzeba czekać bardzo długo. Tymczasem istnieje sprytny trik, który udynamiczni ten proces. Spróbuj materiał wyprasować, ale nie przykładaj do niego żelazka od razu – wysoka temperatura może momentalnie zniszczyć tkaninę!

Rób to przez delikatną ściereczkę, wówczas zmniejszysz moc żelazka. Krawat szybciej wyschnie, a Ty dodatkowo usuniesz deformacje. Będzie szykownie wyglądać na szyi.

Pamiętaj, aby prasowanie wykonywać powoli i umiejętnie. Nie przyciskaj zbyt mocno żelazka do ściereczki. Jeśli jednak w najbliższym czasie krawat nie będzie Ci potrzebny, to pozwól mu wyschnąć samoczynnie i nie używaj żelazka.

Czytaj też: Wrzuć do pralki razem z ciemnymi ubraniami. W mig rozwiążesz nurtujący problem


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę