Wipler z Konfederacji o emeryturach
fot. X (Twitter)/RMF FM

„Prawdziwą trzecią drogą będzie Konfederacja” – zapowiada Przemysław Wipler z Konfederacji. Polityk prawicy po raz kolejny dał odpór twierdzeniom, że jego partia wejdzie w koalicję z PiS-em. Podkreślił też, że żadnej koalicji nie będzie także z Koalicją Obywatelską. Według Wiplera Konfederacji najbardziej odpowiada rząd mniejszościowy, na którego decyzję Konfederacja będzie mogła wpływać i decydować o kształcie państwa. Polityk bez ogródek zadeklarował też, co stanie się z 13. i 14. emeryturą, jeżeli jego formacja będzie w ich sprawie decyzyjna. Emeryci nie będą zachwyceni…

O Konfederacji mówi się w przestrzeni publicznej bardzo wiele. Zwolennicy pozostałych partii opozycyjnych twierdzą, że formacja jest „piątą kolumną PiS” i jego „cichym koalicjantem”. Podobne głosy płyną również z drugiej strony. Jednocześnie oba obozy – rządowy i opozycyjny – wzbraniają się przed wszelkimi powiązaniami z partią Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka.

„Nas bardzo interesuje rządzenie, ale na naszych warunkach. Bardzo nam się podoba sytuacja, w której rząd, jakikolwiek rząd mniejszościowy, będzie zależny od naszych głosów. Nie będzie koalicji z PiS i nie będzie koalicji z PO. Idziemy do Sejmu po to, by być prawdziwą trzecią drogą” – podkreślił Przemysław Wipler na antenie radia RMF FM. Wipler startuje do niższej izby polskiego parlamentu z pierwszego miejsca na liście Konfederacji w Toruniu.

Wipler: Konfederacja nie podniesie wieku emerytalnego

Według niektórych scenariuszy Konfederacja rzeczywiście może stać się w Sejmie potężnym języczkiem u wagi – bez niej ani jedna strona, ani druga, nie będzie w stanie utworzyć rządu. Jeśli Konfederaci będą rozkładać karty na politycznym stole, jaki mają plan na zarządzanie Polską z tylnego siedzenia? Wiplera zapytano m.in. o kwestię emerytur – zarówno wieku emerytalnego, jak i 13. i 14. emerytury, wprowadzonych przez PiS.

„Nie podniesiemy wieku emerytalnego dla żadnej osoby, która w obecnym systemie emerytalnym pracuje. Prawdopodobnie, tak jak wszyscy z mojego pokolenia i z pokolenia moich dzieci, będziemy musieli pracować do śmierci, w sytuacji w której mamy olbrzymią liczbę emerytów, a dzieci rodzi się dramatycznie mało” – stwierdził polityk Konfederacji.

Konfederacja: Zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę. W zamian waloryzacja o inflację

A co z 13. i 14. Emeryturą? Te świadczenia nie wynikają z wysłużonych lat pracy. Są to programy socjalne, wprowadzone przez rząd PiS. Wipler jasno deklaruje, że Konfederacja zlikwiduje te świadczenia!

„Tak zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę, damy uczciwą waloryzację” – podkreślił kandydat na posła. Dodał, że takich „datków” być nie powinno, a zamiast tego emerytury powinny być waloryzowane o wskaźnik inflacji.

To jednak nie ostatnie słowo Konfederacji w kwestii emerytur. Wipler zdradził, że jego formacja jest za całkowitą likwidacją ZUS-u!

„Docelowo oczywiście, że tak [zlikwidujemy ZUS, przyp. red.]. To nie oznacza, że w jakikolwiek sposób będą zagrożone wypłaty emerytur. Nie potrzebujemy równolegle ZUS-u, NFZ-etu i KRUS-u jako odrębnych agencji wypłacających emerytury. Jeden podmiot, który się tym zajmuje, wystarczy” – stwierdził polityk Konfederacji w RMF FM.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę