fot. Twitter

Skala tragedii ukraińskiej ludności cywilnej może być większa, niż się wydaje. Już od pierwszych dni wojny wiadomo, że rosyjskie wojska ostrzeliwują cywilne osiedla. Do tej pory nieznana była jednak skala ofiar, spowodowana tego typu zbrodniczymi taktykami armii rosyjskiej. Mer Lwowa podał przerażającą liczbę cywili, którzy zginęli do tej pory podczas inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

„Cały świat musi pamiętać o ludziach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Teraz Ukraina broni się przed nawałą raszyzmu. Rosjanie zabili ponad 50 tys. cywilów” – mówił mer Lwowa Andrij Sadowy w „Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii”.

Bogdan Rymanowski zapytał mera w swoim programie, jakich ruchów można się spodziewać ze strony Rosji w 9 maja – w czasie „Dnia Zwycięstwa”. Według spekulacji niektórych ekspertów, Władimir Putin może w tym dniu ogłosić oficjalne wypowiedzenie wojny Ukrainie, co z kolei wiązałoby się z powszechną mobilizacją w Rosji. Inni uważają, że prezydent Rosji ograniczy się do uroczystego przekazania informacji o dotychczasowych „sukcesach” armii rosyjskiej na ukraińskim froncie.

„Dzisiaj 8 maja cały świat musi pamiętać o wszystkich osobach, które zginęły w II wojnie światowej. Po tej wojnie zawsze było hasło ‘Nigdy więcej’. Putin i Rosja to wszystko zlikwidowali. Ukraina teraz stoi przed nawałą raszyzmu” – mówił Andrij Sadowy.

„Teraz mamy historyczną możliwość, by dokonać moskala”

Mer Lwowa następnie podziękował Polakom oraz „całemu wolnemu światu” za pomoc i wspieranie Ukrainy. Dodał również, że Rosję trzeba powstrzymać raz na zawszę, gdyż kraj ten pozostawiony po zakończeniu wojny „samopas”, może się odrodzić i znów stwarzać duże problemy. Zdradził także, ilu cywilów zginęło do tej pory w czasie wojny na Ukrainie.

„To jasny sygnał, że jeśli nie zniszczymy wroga, to on będzie się odradzał i robił straszne problemy. Na dzisiaj Rosjanie zabili ponad 50 tys. cywilów w Ukrainie. To straszna liczba” – dodawał.

„Nie za bardzo obchodzi mnie co będą robić 9 maja w Moskwie. Znam jedną prawdę – ta wojna musi być wygrana przez Ukrainę, a to imperium rosyjskie należy zlikwidować. Oni zawsze tworzą i będą tworzyć problemy dla całego świata. Trzeba z tym skończyć. Jestem przekonany, że 99,9 proc. mieszkańców Ukrainy wspierają tę decyzję” – zapewnił. „Ta wojna trwa 300 lat. Teraz mamy historyczną możliwość, by dokonać moskala. Wy nas rozumiecie i świat nas rozumie” – dodawał mer miasta.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę