Ukraina
Fot. Hanna Mark

Ukraińska organizacja aktywistów LGBT Kiev Pride nagłośniła sprawę Hanny Mark, transpłciowej żołnierki ukraińskich sił zbrojnych. Okazuje się, że w trakcie pobytu we Lwowie została brutalnie pobita do krwi.

Hanna Mark była żołnierzem ukraińskich sił zbrojnych na długo przed rozpoczęciem inwazji przez Rosję. Jako transpłciowa kobieta walczy z wrogiem i staje na równi z heteroseksualnymi kolegami i koleżankami z oddziałów.

Takich wojskowych jak Mark nie ma zbyt wielu. Są jednak obecni w siłach zbrojnych Ukrainy. Euronews podaje, że niektórzy z nich noszą na mundurze naszywkę z jednorożcem, aby w ten sposób podkreślić swoją tożsamość LGBT.

Niedawno Hanna Mark udała się do Lwowa na pogrzeb swojej matki. 15 sierpnia została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, który podszedł do niej na ulicy. Skutki ataku w postaci siniaków i zakrwawionego nosa zostały zamieszczone w sieci.

– Czekamy na rozwój wydarzeń i prosimy @national.police.ua o godną reakcję na ten przerażający incydent. Helen służy od trzech lat i mamy nadzieję, że Ukraina zapewni godną ochronę naszej obrończyni – napisali działacze organizacji Kyiv Pride, prosząc też o pomoc rzecznika praw obywatelskich Dmytro Lubinetsa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę