Trik na użyźnienie gleby. Wsyp to, a zamieni się w czarnoziem

mielona gorczyca i ziemia
fot. Pixabay / screen Youtube / My kitchen, my recipes

Nie masz ogrodu z czarnoziemem? Tak jak większość ogrodników w Polsce. Przeważnie musimy zadowolić się ziemią piaszczystą, gliniastą lub jeszcze skromniejszą. Chcąc użyźnić grunt, trzeba się nieźle przyłożyć. Ale wysiłek się opłaca. Zdradzamy łatwy sposób na polepszenie jakości ziemi na działce.

REKLAMA

Jak użyźnić glebę? Naturalne metody

Nawożenie ubogiej gleby może przynieść zaskakująco dobre efekty. Wszystko to potrafi zrobić pewien 2-składnikowy miks. Już dawno fachowcy dostrzegli, że to wymyślne połączenie działa korzystnie na strukturę i jakość podłoża – czytamy na portalu Smak Dnia.

Pierwszy ze składników miksu użyźniającego to rozwielitka (dafnia) w formie suszonej. Jeśli masz w domu akwarium, pewnie dobrze znasz tego mikroskopijnego stawonoga. Wiele osób karmi nim swoje rybki akwariowe. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, co się stanie, gdy wrzucisz rozwielitkę do ziemi. Dostarczy jej wartościowych mikroelementów, które będą się stopniowo uwalniać. Zawiera m.in. azot, fosfor i wapń, a twoje uprawy bardzo potrzebują tych minerałów.

Kolejny i zarazem ostatni składnik wspomagający jakość gleby w ogrodzie to
sproszkowana gorczyca. Zaopatrzy podłoże w korzystne związki i zadziała jak ekologiczny kompost.

REKLAMA

Jak stworzyć odżywkę użyźniającą i jak ją stosować?

Kilogram rozwielitki suszonej wymieszaj z identyczną ilością sproszkowanej gorczycy i wszystko precyzyjnie wymieszaj. Potem nanoś kompozycję na grunt. Około 4-5 łyżek stołowych przeznacz na każdy m² ziemi. Potem przystąp do prac ogrodowych. Nawóz polecany jest także przy sadzeniu papryki i pomidorów. Wystarczy wsypać 1 łyżkę proszku do wgłębienia, a potem posadzić roślinę. Już na starcie zostanie porządnie doładowana.

Dzięki powyższej metodzie na użyźnianie przeobrazisz jałową ziemię niemal w czarnoziem i będziesz mógł liczyć na udane plony.

Czytaj też: Biorę tabletkę i zakopuję w ogrodzie. Plony będą rekordowe

REKLAMA

Podziel się: