Zdj. ilustr./Pixabay.com

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego ogłosił, że większość mieszkańców tego kraju w 2022 roku otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Jeszcze w tym roku z kolei dodatkowy preparat zostanie zaoferowany osobom z grupy ryzyka.

Szwedzcy eksperci uważają, że jest zbyt wcześnie, aby określić zakres szczepień trzecią dawką. – Będzie to zależeć m.in. od pojawienia się nowych wariantów koronawirusa oraz badań naukowych na temat skuteczności szczepień w miarę upływu czasu – napisano w cytowanym przez ,,Niezależną” komunikacie.

W grupie ryzyka, której trzecia dawka zostanie zaoferowana jesienią tego roku znajdują się osoby mieszkające w domach opieki, mające powyżej 80 lat lub mające obniżoną odporność.

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell uważa, że ,,nie jest możliwe zwalczenie wirusa, w związku z czym prace w zakresie szczepień powinny być długoterminowe i skoncentrowane na ograniczeniu poważnych zachorowań oraz zgonów”.

Urząd Zdrowia Publicznego w Szwecji szacuje, że proces szczepień dorosłej populacji dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 zakończy się jesienią tego roku. Potem preparat będzie proponowany 16-17 latkom oraz dorosłym, którzy z różnych powodów nie przyjęli wcześniej szczepionki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę