fot. Presindent.ua | CC-BY-4.0

Turcja – w osobie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – wyraziła wstępną chęć zostania gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy, jeżeli dojdzie do porozumienia w proponowanym przez Ukraińców kształcie. „Turcja jest, co do zasady, gotowa wystąpić w roli gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy, jednak szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane” – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.

Erdogan dodał, że złagodzenie operacji militarnej Rosji w pobliżu Kijowa i Czernichowa jest „naprawdę ważnym krokiem”.

Turcy chcą zorganizować spotkanie Putin-Zełeński. Przywódcy zwaśnionych krajów porozmawiają w cztery oczy?

Podczas oficjalnej wizyty prezydenta Erdogana w Uzbekistanie, towarzyszący przywódcy dziennikarze pytali go, co dalej w związku z wojną na Ukrainie.

Naszym celem jest doprowadzenie do jak najszybszych rozmów przywódców Ukrainy i Rosji. Zgłaszamy gotowość, by zorganizować takie spotkanie, o czym poinformuję Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina” – zadeklarował w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez turecką agencję Anatolia. „Mam nadzieję na pozytywną reakcję obu liderów, ponieważ zarówno Zełenski, jak też Putin darzą Turcję zaufaniem”.

Erdogan odniósł się także do kwestii akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Powiedział, że w tej materii powinno się traktować aspiracje Ukraińców bardzo poważnie. Zwrócił uwagę, że Putin oficjalnie nie sprzeciwia się wejściu tego kraju do UE, a jedynie do NATO.

„Uważam, że wiele państw członkowskich UE, może za wyjątkiem kilku, powinno traktować starania Ukrainy w bardziej poważny sposób. Poza tym mamy doniesienia, że prezydent Putin nie sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w UE. Podczas rozmowy z nim (Putinem – PAP) chciałbym usłyszeć to od niego osobiście” – przekazał Erdogan.

Prezydent Turcji stara się występować w konflikcie ukraińsko-rosyjskim jako główny mediator w negocjacjach pokojowych obu państw. Znajduje to odniesienie w rzeczywistości – na terenie Turcji odbyły się już dwa spotkania negocjatorów z Rosji i Ukrainy. Przed ostatnimi mediacjami w Stambule 29 marca, prezydent Recep Erdogan zwrócił się do obu delegacji. Wezwał do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych.

W czwartek prezydent potwierdził ponadto, że Turcja byłaby gotowa wystąpić w roli jednego z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę