Donald Tusk obiecuje nieoprocentowany kredyt na mieszkanie i dopłatę do wynajmu mieszkania
Fot.Facebook.com/PlatformaObywatelska

Czy to będzie sztandarowy program Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach? Szef partii Donald Tusk obiecuje Polakom kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie. „Bank nie będzie zarabiał na waszych chudych portfelach” – powiedział Tusk. Oferta ma dotyczyć osób, które nie skończyły 46 r. ż. Szef PO mówił także o dopłatach do najmu.

Wysoka inflacja wymusiła na Radzie Polityki Pieniężnej pod kierownictwem prezesa NBP Adama Glapińskiego drastyczną reakcję w postaci serii podwyżek stóp procentowych. Kilka miesięcy temu RPP zaprzestało podwyżek stóp, ale te wciąż znajdują się na wysokich poziomach, uniemożliwiając większości młodych Polaków wzięcie kredytu na swoje pierwsze mieszkanie. Wysokie stopy procentowe oznaczają m.in. konieczność zdeponowania większego wkładu własnego, nie mówiąc już o horrendalnie wysokich ratach, które przychodzi płacić kredytobiorcom.

Atmosferę wokół drożyzny na rynku kredytowym postanowiła wykorzystać główna partia opozycyjna – Platforma Obywatelska. Jej lider Donald Tusk ogłosił, że w programie wyborczym ugrupowania znajdzie się obietnica taniego kredytu na pierwsze mieszkanie.

„Nikt nie ma zamiaru za darmo rozdawać mieszkań, ale uczciwa władza musi uznać, że każda Polska rodzina ma prawo do mieszkania” – powiedział Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Pabianicach, 27 lutego.

Platforma licytuje się z PiS-em pieniędzmi podatników. Kredyt hipoteczny bez oprocentowania i „600 plus” na wynajem mieszkania

Dalej przywódca Platformy Obywatelskiej wyjaśnił szczegóły nowego programu mieszkaniowego PO oraz kto będzie się do niego kwalifikował. Podał także praktyczny przykład zobowiązań z tytułu zaciągniętego na 25 lat kredytu na kwotę 500 tys. złotych po wdrożeniu programu.

„Będziemy proponowali kredyt 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi do 45. roku życia” – powiedział Donald Tusk, cytowany przez „Fakt”. „Jeśli wygramy i wprowadzimy ten program kredyt 0 proc., to nie będzie się płaciło 4,2 tys. zł za wymarzone mieszkanie 60-metrowe, tylko 1,7 tys. zł miesięcznie i będzie to spłata kapitału” – dodał szef PO zaznaczając, że taki kredyt nie będzie obciążony, rosnącymi wskutek podwyższania stóp procentowych, odsetkami.

To jednak nie wszystko, gdyż Tusk zaproponował wyborcom jeszcze coś – swoiste „600 plus” na czynsz. Szef Platformy zapowiedział program dopłat do najmu w wysokości 600 złotych, nawiązując do programów PO z lat 2009-2014 – „Mieszkanie dla młodych” oraz „Rodzina na swoim”. Szef PO nie zdradza, jak zostanie pozyskane finansowanie na dopłaty.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę