Były premier Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do pojawiających się fałszywych informacji na temat koronawirusa. „W czasach prawdziwej zarazy bądźmy odporni na wirus kłamstwa”, zaapelował na Twitterze.

„Chiny i Rosja rozpoczęły wojnę informacyjną z Zachodem. Główne tezy: »wirus przyszedł z USA« oraz »Unia nic nie robi« rozpowszechniane są przez pożytecznych idiotów”, stwierdził w swoim wpisie Tusk.

O tym, że epidemia koronawirusa może być wykorzystywana do wywoływania paniki lub siania dezinformacji przez niektóre kraje, informował rząd Wielkiej Brytanii. Brytyjskie władze utworzyły nawet specjalne zespoły do walki z tym zjawiskiem, które monitorują i usiłują eliminować z sieci fałszywe narracje, które za pośrednictwem głównie mediów społecznościowych mają siać niepokój.

Przykładem tego typu przekazu były pojawiające się w rosyjskich mediach już w styczniu oskarżenia pod adresem amerykańskiego wojska, które miało stworzyć koronawirusa w ramach testowania broni biologicznej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę