Tymi sposobami odstraszam kleszcze z ogrodu. Każdy musi ich spróbować

kleszcz
fot. Pexels

Zbliżające się cieplejsze warunki na zewnątrz sprzyjają pojawianiu się kleszczy. Te przenoszące groźne choroby pajęczaki pojawiają się w wielu miejscach, w tym również przydomowych ogrodach. Istnieją sposoby na to, aby zapobiec ich żerowaniu w okolicach domu.

REKLAMA

Jeszcze niedawno wydawało się, że kleszcze „polują” na ludzi i zwierzęta głównie w lasach. Ocieplenie klimatu i łagodniejsze zimy sprawiają, że obecnie można je spotkać również na łąkach, w miejskich parkach, ale także przydomowych ogrodach.

Sposoby na walkę z kleszczami w ogrodzie

Mając na uwadze preferowane przez te pajęczaki miejsca, dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zapobiec ich pojawianiu się w ogrodzie. Przede wszystkim należy regularnie przycinać trawnik i krzewy, a także unikać sadzenia wysokich traw ozdobnych. Ponadto wszelkie rośliny warto regularnie czyścić z liści i innych odpadków roślinnych.

W sklepach dostępne są również chemiczne środki na kleszcze, ale „zdrowszą” alternatywą są naturalne preparaty. Przykładem są m.in. ekologiczne opryski na bazie oleju rydzowego, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Warto je stosować już wiosną, kiedy kleszcze dopiero się budzą.

REKLAMA

Skuteczne są również opryski z czeremchy, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy włożyć liście i gałązki do garnka z zimną wodą, zagotować i przytrzymać na kuchence przez 30 minut. Po tym czasie należy odfiltrować wywar i odstawić do ostudzenia, po czym spryskać ogród.

Podziel się: