pranie na suszarce
fot. Pixabay

Chcesz, aby Twoje ubrania dużo szybciej stały się suche? Sprawdź, na czym polega japońska metoda suszenia i zastosuj ją w swoim domu. Jest pomocna szczególnie zimą, gdy nie możemy wywieszać mokrych ciuchów na dworze.

Podczas rozwieszania prania na suszarce, z reguły nie zwracamy uwagi na to, jak wiszą nasze ubrania. Przeważnie kolejność wieszania jest zupełnie przypadkowa. Tym gorzej, jeśli mamy mnóstwo mokrych rzeczy – w takiej sytuacji chcemy ulokować je jak najciaśniej, aby każda sztuka znalazła się na suszarce. Taki sposób niestety nie przyspiesza ich wysychania – najczęściej trwa to aż 4,5 godziny! To sporo. Podpowiadamy, jak ten czas skrócić.

Co zrobić, żeby pranie wysychało znacznie szybciej?

Okazuje się, że jeśli w inny sposób ułożysz ubrania na suszarce, to skrócisz czas wysychania nawet o pół godziny. Najpierw wieszaj największe i najdłuższe ciuchy – najlepiej na zewnętrznych krańcach. Potem idź ku środkowi i rozwieszaj już coraz krótsze i mniejsze egzemplarze. Po skończeniu całej czynności zobaczysz, że rzeczy są ułożone w łuk. Dzięki takiej dyslokacji odzież wyschnie o wiele szybciej.

Trik z ręcznikiem

Zdarzają się takie sytuacje, gdy musimy wysuszyć spodnie czy bluzki w bardzo szybkim tempie. Jak tego dokonać bez użycia suszarki bębnowej? Po upraniu ubrań nie wyjmuj ich od razu z urządzenia. Do bębna wrzuć dość duży, czysty i suchy ręcznik. Powinien być puszysty i niezmechacony. Następnie włącz program wirowania, najlepiej najwyższe obroty. Po skończonym trybie wyciągnij materiałowy dodatek i odzież. Zobaczysz, że ręcznik wchłonął dużo wilgoci. Teraz wystarczy dosuszyć ubrania (można zrobić to przy pomocy suszarki do włosów).

Czy wszystkie materiały można suszyć na słońcu?

Każdy wie, że ubrania wysychają szybciej, gdy wywiesimy je na zewnątrz. Ale czy wszystkie rodzaje materiałów dobrze się do tego nadają? Czy to im nie zaszkodzi?

W pełnym słońcu bez obaw możesz suszyć białe ciuchy, pościel i ręczniki. Z kolei ciemne i kolorowe tkaniny pozostaw lepiej w cieniu – mocne promieniowanie może sprawić, że pojawią się na nich przebarwienia. Białych trampek i innych butów także nie susz na słońcu. Wszystko z powodu ciepłego powietrza, które może odbarwić materiał i osłabić działanie kleju.

Przeczytaj także: Czyste i pachnące pranie bez proszku. Wlej do bębna ten płyn


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę